Deputetja e PD-s e qarkut t Tirans, Lajla Prnaska, denoncoi dje keqqeverisjen e kryebashkiakut Edi Rama, i cili, sipas saj, e ka ln Tirann pa planin rregullues, ndrkoh q abuzon prej 10 vitesh me Unazn e Madhe. Prnaska evidentoi se prej 10 vitesh, qytetart e Tirans prballen me nj problematik komplekse t kryeqytetit, e cila rndon mbi jetesn e tyre t prditshme.


“Prej 10 vjetsh z. Rama e ka ln kryeqytetin pa nj plan rregullues. Madje, m keq se kaq, her pas here jan skicuar letra a projekte, duke luajtur me interesat e qytetarve, me nevojat e tyre, si me t ardhurit edhe me vendalinjt, pra pronar t vjetr t ktij qyteti”, - deklaroi deputetja e PD-s. Sipas Lajla Prnasks, prej 10 vjetsh tallja dhe mashtrimi kan qen pjes e jets edhe e banorve t Saukut, t vendosur me breza n kurorn e mrekullueshme t Tirans. Duke folur nga Sauku, znj. Prnaska tha: “Gjendemi pikrisht n kt zon dhe pikrisht n vendin ku duhej prej kohsh t ishte ndrtuar Unaza e Madhe e Tirans”. Sipas Prnasks, prej 10 vjetsh, grupe apo individ t ndryshm kan ardhur n emr t Bashkis s Tirans, me copa letrash a projekte n kto an pr planin e Unazs s Madhe, q nuk sht
asnjher realitet, por vetm sht luajtur me ta, duke hequr vizn e kalimit t ksaj arterie t rndsishme pr gjith kryeqytetin, nj her n nj drejtim, nj her n nj tjetr, sipas interesave t ndrtuesve, dhe aspak sipas interesave t qytetarve”.