PD, përgënjeshtron Ramën, zbardh marrëveshjen origjinale
Partia Demokratike i kundrprgjigjet opozits s majt se po prdor mediat pr t fshehur lobingjet kundr interesave jetike t shqiptarve, ndrsa sqaroi opinionin shqiptar lidhur me kontratn q ish-Kryeministri Nano firmosi me nj kompani amerikane pr hyrjen e Shqipris n NATO. Njhersh PD-ja zbardhi marrveshjen origjinale, duke deklaruar me prgjegjsi t plot se kontrata sht ligjore dhe transparente si drita e diellit dhe se qllimi i saj ka qen lobimi pr antarsimin e vendit n NATO. N emr t PD-s, Erla Mhilli akuzoi dje Partin Socialiste se duke shprndar informacione t rreme n media, n lidhje me kontratat pr lobing t PD-s, po prpiqet q t fsheh gjurmt e nj lobingu kundr interesave t vendit q drejtuesit e Bashkis s Tirans kan firmosur pr PS-n. Duke prgnjeshtruar artikullin e botuar n gazetn “Panorama”, Partia Demokratike, sqaroi se marrveshja e lobingut me nj kompani n SHBA ka qen pr hyrjen e vendit n NATO dhe se ish-Kryeministri Fatos Nano nuk ka asnj lidhje m kt kontrat. Gjithashtu, kontrata n t gjith termat e saj sht nnshkruar dhe negociuar nga zyrtari prgjegjs i Partis Demokratike, Flamur Noka, thuhet n reagimin e Partis Demokratike. Pr kt qllim, PD-ja vuri n dispozicion t t gjitha mediave marrveshjen e firmosur me kompanin amerikane. “M tepr se prfshirjen e uditshme n kt marrveshje, Edvin Rama, me sa duket, po krkon t fsheh gjurmt e nj lobingu kundr interesave t vendit dhe t nj afere q implikon zhdukjen e fondeve publike dhe t taksave t qytetarve t Tirans pr interes t Partis Socialiste”, - deklaroi zdhnsja e Partis Demokratike, Erla Mhilli.