Halimi: Kuvendi, seancë urgjente për emërimin e kryetarit
Mazhoranca e djatht akuzoi dje kreun e shtetit, Bamir Topi, pr shkeljen m t rnd t ktyre kohve t fundit t ligjit themeltar t shtetit. Shkak pr kt prplasje, q ka n thelb Kushtetutn e vendit, sht
pikrisht mosdekretimi brenda afatit kohor t kreut t ri t Gjykats Kushtetuese. Sipas PD-s, Presidenti Topi nuk ka emruar kreun e Kushtetueses, q duhej
q n 4 qershor. Mosdekretimi i kryetarit t ri t Gjykats Kushtetuese me mandat t skaduar q prej qershorit pr deputett e djatht sht nj rast i paprecedent q ka futur n ngr tr institucionin. Krahas akuzs, ata propozojn nj tolerim kohor pr Topin, duke i mundsuar nj seanc t jashtzakonshme plenare pr t miratuar t przgjedhurin e tij. N kushte t tilla, n emr t Komisionit t Ligjeve dhe n emr t Kushtetuts, z. Halimi i krkoi Presidentit Bamir Topi q t dekretoj sa m shpejt kryetarin e Gjykats Kushtetuese, t institucionit q sht garant i Kushtetuts dhe njkohsisht i bn thirrje urgjente Parlamentit pr t
emrimin e tij. "Ky prbn nj akt t rnd dhe t paprecedent n gjith historin e shtetit shqiptar. Prbn nj fyerje t rnd pr Kushtetutn dhe shtetin ligjor. N emr t Komisionit t Ligjeve, n emr t Kushtetuts, i krkohet Presidentit t shtetit t dekretoj sa m shpejt kryetarin e Gjykats Kushtetuese, t krkoj thirrjen urgjente t Parlamentit pr t
emrimin e tij. sht fyese pr shqiptart q prdoret si justifikim skadimi i mandatit t disa antarve t Gjykats Kushtetuese. Ndrkoh q dhe dekretimi i tyre sht fund e krye kompetenc ekskluzive e Presidentit", - tha Eduard Halimi, deputet i PD-s. Ai i kujtoi kreut t shtetit se n frymn e tij ligji dhe Kushtetuta duhet t zbatohen pa kushte si nga qytetart dhe nga Presidenti i vendit. Z. Halimi akuzoi m tej kreun e shtetit, duke iu referuar nenit 125 t Kushtetuts s Republiks, i cili bn t qart se kryetari i Gjykats Kushtetuese duhet t emrohet nga Presidenti me plqim t Kuvendit vetm pr nj periudhe 3-vjeare. “Paraardhsi i z. Kristo ka dhn dorheqjen nga detyra, ditn q i mbaroi mandati i kryetarit dhe ka vazhduar m tej detyrn e tij si gjyqtar. Kushtetuta dhe precedenti kushtetues akuzojn rnd Presidentin e Republiks pr nj shkelje te paprecedent t tyre”, - u shpreh deputeti i PD-s. Sipas tij, sht fyese pr shqiptart q t prdoret si justifikim skadimi i mandatit t disa antarve t Gjykats Kushtetuese, ndrkoh edhe dekretimi i tyre sht fund e krye kompetenc e Presidentit t Republiks.


Neni 90 i Kushtetuts s Republiks


1. Presidenti i Republiks nuk ka prgjegjsi pr aktet e kryera n ushtrim t detyrs s tij.


2. Presidenti i Republiks mund t shkarkohet pr shkelje t rnd t Kushtetuts dhe pr kryerjen e nj krimi t rnd. Propozimi pr shkarkimin e Presidentit n kto raste mund t bhet nga jo m pak se nj e katrta e antarve t Kuvendit dhe duhet t mbshtetet nga jo m pak se dy t tretat e t gjith antarve t tij.


3. Vendimi i Kuvendit i drgohet Gjykats Kushtetuese, e cila, kur vrteton fajsin e Presidentit t Republiks, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.


Neni 125 i Kushtetuts


1. Gjykata Kushtetuese prbhet nga 9 antar, t cilt emrohen nga Presidenti i Republiks me plqimin e Kuvendit.


2. Gjyqtart emrohen pr 9 vjet, pa t drejt riemrimi, nga radht e juristve me kualifikim t lart dhe me prvoj pune jo m pak se 15 vjet n profesion.


3. Prbrja e Gjykats Kushtetuese prtrihet do tre vjet n nj t tretn e saj sipas procedurs s caktuar me ligj.


4. Kryetari i Gjykats Kushtetuese emrohet nga radht e antarve t saj nga Presidenti i Republiks, me plqimin e Kuvendit, pr nj periudh prej 3 vjetsh.


5. Gjyqtari i Gjykats Kushtetuese vazhdon n detyr deri n emrimin e pasardhsit t tij.