Deputett demokrat, Luiano Boi, Albana Vokshi dhe Gerti Bogdani akuzuan Edi Ramn dhe bashkpuntort e tij pr korrupsion

Partia Demokratike i krkoi dje kryetarit t Partis Socialiste, Edi Rams, konsensusin pr ngritjen e nj komisioni hetimor parlamentar pr pasurit e deputetve t majt dhe t djatht. Nga ana tjetr, PD-ja intensifikoi sulmin ndaj kreut t PS-s, njkohsisht kryebashkiakut t Tirans, Rama, n lidhje me afera korruptive n krye t bashkis m t madhe n vend. Iden e ngritjes s komisionit hetimor e artikuloi dje deputeti demokrat i Elbasanit, Luiano Boi, nprmjet nj deklarate pr shtyp. Sipas Boit, Rama prej javsh po akuzon deputet t mazhorancs n lidhje me pasurin e tyre dhe n kuadr t ksaj nisme, duhet t jet fillimisht ai vet q t bj transparente pasurin e tij dhe t bashkpuntorve socialist. “A jeni ju zoti Rama i gatshm q t ngrem nj komision hetimor parlamentar pr t hetuar pasurit e partnerve tuaj dhe deputetve t majt e t djatht? Prgjat ktyre viteve ju keni pasur prreth shum partner e deputet me pasuri marramendse t pajustifikuar. Kur do ju shohim t flisni nj her objektivisht n daljet tuaja pa kriter, si Edvin i vrtet, pr kto afera?”, ishin disa nga pyetjet q deputeti demokrat Boi i drejtoi kreut t PS-s, pr t cilat tashm pritet nj prgjigje nga ana e selis roz. Nga ana tjetr, deputeti i PD-s deklaroi se Rama sht tallur me shqiptart, duke deklaruar t ardhura minimale n llogarin e tij bankare dhe po kshtu ai thekson se sht ende i pastreh. Sulme ndaj Edi Rams vijoi t bnte edhe deputetja e akuzuar demokrate, Albana Vokshi. Sipas deputetes demokrate t Durrsit, Rama ka 12 vite q u fsheh qytetarve t Tirans dhe t gjith Shqipris pasurin e tij t vrtet. “Ti Edvin Kristaq Rama ke fshehur pr 12 vjet me radh pasurin q ti vet e ke vn n emr t jo nj, por t disa partnerve q tashm njihen nga t gjith”, akuzoi Vokshi. Sipas saj, dokumentet q ajo ka paraqitur tregojn n mnyr t qart se Rama sht nj nga gjobvnsit m t mdhenj jo vetm n Shqipri, por edhe n Europ. Po kshtu, Albana Vokshi e ftoi Edi Ramn t prballeshin n nj emision televiziv pr t’i treguar publikut t vrtetat ose jo t akuzave t bra gjat ktyre kohve. “Zoti 20%, nse je burr e t ka mbetur qoft edhe nj fije burrrie, nxirre lepurin nga barku dhe hajde prballemi n seciln studio televizive q mund ta zgjedhsh ti”, theksoi deputetja e Durrsit. Nga ana tjetr, akuza pr afera korruptive n Bashkin e Tirans bri dje edhe deputeti demokrat i Tirans, Gerti Bogdani. Sipas tij, Rama po vijon t prdor praktikn e tij t marrjes s 20% t vlers n do ndrtim n Tiran. Bogdani theksoi se kjo praktik pritet t ndodh edhe n ndrtimet q jan planifikuar n kodrat e Liqenit Artificial. “Bhet fjal pikrisht pr zonn n kodrat e liqenit, ku n planin rregullues t zotit Rama n kt zon parashikohet ndrtimi i pallateve 26 deri n 30 kate. Pra, e vetmja hapsir e gjelbr e mbetur n qytetin e Tirans shndrrohet n nj hapsir t betonizuar”, theksoi Bodgani. Sipas tij, kto praktika tregojn e faktojn m s miri se Rama jo vetm q nuk ka vizion pr qytetin e Tirans, por shikimi i tij sht errsuar nga parat q merr nga lejet e ndrtimit.
#