Prplasja
N mesin e korrikut, mazhoranca e akuzoi pr shkelje t Kushtetuts

Mazhoranca ka nisur n fundin e korrikut nj sulm frontal kundr kreut t shtetit, duke prsritur si shkak shtjen e kreut t Gjykats Kushtetuese. Sekretari i grupit parlamentar demokrat, Eduard Halimi, ka
me dije se shumica parlamentare nuk do ta pres shtatorin pr t pasur konstituimin e gjykats n fjal. “Un do t’ju garantoj se ne jemi duke ndjekur me shum vmendje gjithka q po ndodh, jemi duke ndjekur me vmendje situatn dhe jemi duke menduar n do moment pr ta zgjidhur kt problem t madh, kt akt t rnd dhe t paprecedent q ka ndodhur, ku kreu i shtetit ka shkelur Kushtetutn”, tha Halimi. I bindur n nismn q mazhoranca t zgjidh ngrin n Gjykatn Kushtetuese prpara muajit shtator, antari i Komisionit t Ligjeve, Eduard Halimi, tha: “Un do t’ju garantoj se ne kemi t gjitha mjetet dhe mundsit pr t rivendosur do institucion n kuadrin kushtetues, n kornizn kushtetuese dhe pr t mos lejuar asknd q t thyej Kushtetutn”. Sipas Halimit, Kushtetuta nuk ka asnj vakum. “Shteti ligjor nuk ka asnj vakum dhe ne i kemi t gjitha mjetet pr t vendosur respektimin e ligjit gjithkund. Sigurisht, n institucionin kryesor q sht garant i Kushtetuts, sht Gjykata Kushtetuese", tha Halimi n cilsin e sekretarit t grupit parlamentar demokrat. Halimi shton m tej se mazhoranca sht e gatshme q n do moment t mbledh Parlamentin, qoft edhe gjat gushtit, pr t miratuar kreun e ri t Gjykats Kushtetuese, e drejt propozimi e cila i njihet vetm kreut t shtetit. "PD, grupi parlamentar, ashtu si ka treguar gjat gjith ktij viti nj prgjegjshmri t jashtzakonshme n ushtrimin e mandatit t popullit, sht e gatshme t tregoj nj prgjegjshmri akoma m t lart pr t’u mbledhur, pr t zhvilluar nj seanc pr t’i dhn fund mungess s kushtetutshmris s institucionit m t lart t drejtsis shqiptare, si sht Gjykata Kushtetuese", vijoi Halimi. Ndrkaq, kshilltari ligjor i Presidentit Bamir Topi, ish-deputeti dhe ish-antari i Komisionit t Ligjeve, Spiro Pei, u ka dhn prgjigje akuzave t mazhorancs. Sipas tij, do deklarat e
n kt drejtim sht e frymzuar politikisht, me qllim q t spostohet vmendja nga problemet e rndsishme q ka aktualisht politika shqiptare. “Me mbarimin e mandateve, Presidenti i Republiks ka dal me nj propozim konkret pr t dyja forcat kryesore politike. Presidenti, pasi przgjodhi nga m shum se tetdhjet krkesa, dhjet kandidatura pr Gjykatn Kushtetuese, u propozoi t dyja forcave politike, qoft Partis Demokratike, qoft grupit parlamentar t Partis Socialiste, q t hiqnin nga kjo list nga dy kandidat dhe do t mbeteshin vetm gjasht, pr t cilt palt do t binin dakord”, tha kshilltari Pei. Kshilltari juridik i Presidentit pohoi se “penges ka qen edhe burokracia, zgjatja, mnyra e procedimit nga vet Kuvendi i Shqipris n miratimin t paktn e atyre kandidaturave q jan paraqitur nga Presidenti i Republiks s Shqipris”. Presidenca e ka thn t qart fjaln e saj t fundit nprmjet kshilltarit Spiro Pei, se propozimet e reja pr Gjykatn Kushtetuese do t nisin n datn 6 shtator.
#