Tiran(start)-Partia Demokristiane dhe kryetari i saj Anton Gurakuqi, ka krkuar sot nga Kuvendi, miratimin sa m par t ligjit pr kufizimin e imunitetit t zyrtarve dhe deputetve. Sekretari i Prgjithshm i PDK-s, Kol Tonaj deklaroi se miratimi i nj ligji t till do t bj q ligjvnsit, drejtuesit m t lart t shtetit, antart e kabinetit qeveritar, gjyqtart dhe prokurort, si dhe do zyrtar tjetr q sot kan imunitet, t prgjigjen prpara ligjit njlloj si do qytetar shqiptar.Miratimi i nj ligji t till do t bj t mundur q Shqipria t mos jet vendi i vetm n Evrop ku me dhjetra zyrtar, pr t mos thn me qindra, jan t paprekshm nga ligji vetm e vetm se ata kan imunitet-theksoi Tonaj gjat nj konference pr shtyp.Tonaj tha gjithashtu se miratimi i ktij ligji do t krijonte transparenc m t madhe prball publikut t gjer, ndrsa do t bj t mundur zbardhjen e shum akuzave q kan shoqruar skenn politike shqiptare ndr vite.