PE, pothuajse votim unanim për integrimin shqiptar
Eurodeputet t majt dhe t djatht n Komisionin e Jashtm t Parlamentit Evropian miratuan dje pothuajse n mnyr unanime rezolutn pr procesin integrues t Shqipris. Rezoluta, e hartuar nga eurodeputeti grek, Nikolaos Chountis, u miratua me 59 vota pro dhe vetm nj kundr. N kt mnyr, Parlamenti Evropian i dha paraditen e djeshme nj nxitje t fort procesit t integrimit t Shqipris, duke votuar n favor t raportit pr integrimin evropian t Shqipris dhe si nj mbshtetje e hapur e reformave n fushat e ndryshme. Por sinjali m i fort sht pr heqjen e vizave, duke vn n rezolut afatin brenda 2010-s. Sipas rezoluts s miratuar nga eurodeputett, nuk cenohet heqja e vizave t shqiptarve drejt zons “Schengen” madje ata prcaktojn edhe afatin, at brenda 6 muajve. Gjat diskutimit n Parlamentin Evropian, socialistt propozuan shtyrjen e votimit, ka u kundrshtua nga t djathtt n kt komision. Hartuesi i rezoluts pr integrimin e Shqipris, eurodeputeti Nikolaos Chountis, bri t ditur se kishte nj amendament q t ndryshohej paragrafin pr vizat, por vet ai dhe i gjith Komisioni i Jashtm i Parlamentit ishte kundr ksaj. Sipas tij, qarkullimi pa viza pr nj koh afatshkurtr sht nj e drejt e qytetarve shqiptar. “Ne, - tha Nikolaos Chountis, dham nj mbshtetje jo vetm si Parlament, por gjithashtu i dham shtys Komisionit Evropian, q t zgjidh shtjen e vizave sa m shpejt t jet e mundur”. Kurse Jelko Kacin, zvendskryetari i delegacionit pr Evropn Juglindore, ka dy mesazhe t qarta, t cilat n thelb kan at t favorizimit t integrimit shqiptar. Por, ai v n dukje se Shqipria duhet t jet n favor t integrimit t saj. Sipas tij, mesazhet e brendshme q po vijn nga Tirana, nuk jan ende pozitive sa duhet. Pr kt ai u krkoi prfaqsuesve kryesor politik n Shqipri, q t tregohen m t pjekur dhe t gjejn nj marrveshje pr t kaprcyer mungesn e besimit. Nga ana e tij, Eduard Kukan, kryetari i delegacionit pr Evropn Juglindore, e konsideron pozitive faktin q opozita u kthye n Parlament. Z. Kukan deklaroi m tej: “Ajo q pritet tani, sht t konfirmohet se ka nj situat politike t qndrueshme n Shqipri. Ne po presim garancin, q ky stabilitet politik me funksionimin normal t Parlamentit, q kjo do t konfirmohet dhe q do t kthehet n nj stabilitet permanent, q sht shum i rndsishm n kt moment t integrimit t Shqipris”.


Prononcimet e eurodeputetve


Eurodeputeti Nikolaos Chountis: "Kishte nj amendament q t ndryshonim paragrafin pr vizat, por un dhe i gjith Komisioni i Jashtm i Parlamentit ishte kundr ksaj. Qarkullimi pa viza pr nj koh afatshkurtr sht nj e drejt e qytetarve shqiptar. Ne dham nj mbshtetje jo vetm si Parlament, por gjithashtu i dham shtys Komisionit Evropian, q t zgjidh shtjen e vizave sa m shpejt t jet e mundur. Nga ana tjetr, konstatojm se situata ekonomike sht pozitive tani, por duhet treguar kujdes se n t ardhmen do t ket dit t vshtira pr shkak t krizs ekonomike n Evrop dhe bot. Duhet zgjidhur shtja e pronave, si dhe mbshtetja e t drejtave t puntorve dhe aspekteve t tjera t jets sociale”.


Eduard Kukan, kryetari i delegacionit pr Evropn Juglindore: "Fakti q opozita u kthye n Parlament, sht pozitive. Ajo q pritet tani, sht t konfirmohet se ka nj situat politike t qndrueshme n Shqipri. Ne po presim garancin, q ky stabilitet politik me funksionimin normal t Parlamentit q kjo do t konfirmohet dhe q do t kthehet n nj stabilitet permanent, q sht shum i rndsishm n kt moment t integrimit t Shqipris”.


Jelko Kacin, zvendskryetari i delegacionit pr Evropn Juglindore: “Kam dy mesazhe: Ne jemi shum n favor t integrimit t Shqipris, por njkohsisht Shqipria duhet t jet n favor t integrimit t saj. Mesazhet e brendshme q po vijn nga Tirana, nuk jan ende pozitive sa duhet. Para heqjes s vizave, do t shtrohen pyetje t tjera. Un u krkoj prfaqsuesve kryesor politik n Shqipri, q t tregohen m t pjekur dhe t gjejn nj marrveshje pr t kaprcyer mungesn e besimit”.