Deputetja Ermonela Felaj paraqet akuza t reja ndaj ministres

Socialistt shtojn akuzat pr aferat korruptive ndaj kabinetit “Berisha”. Deputetja e PS-s, Ermonela Felaj, ka parashtruar dje akuza t reja ndaj ministres s Integrimit, Majlinda Bregu. Sipas Felajt, ministrja Bregu, n bashkpunim me bashkshortin dhe kunatin e saj, kan prfituar 10 HEC-e me koncesion prpara zgjedhjeve.


Kontrata

Deputetja Ermonela Felaj ka
publike dje nga foltorja e selis roz kontratn e koncesionit, n t ciln rezulton se kunati i ministres s Integrimit ka marr 10 hidrocentrale dhe jo nj si pretendoi n datn 27 gusht 2010 vet ministrja Bregu.


Akuzat e selis roz bhen edhe m t rnda n momentin kur ky koncesion sht dhn vetm pak dit para zgjedhjeve t 28 qershorit 2009. Kontrata q disponon Partia Socialiste mbi t ciln akuzon edhe familjart e ministres Bregu mban datn 11 qershor 2009. Deputetja socialiste tha se “pak para zgjedhjeve kabineti Berisha ka qen i ndar n dy pjes, nj q vidhte vota dhe nj pjes tjetr q vidhte pasurin publike t vendit”.


Deputetja Ermonela Felaj ka
publike dje kontratn e koncesionit t hidrocentraleve n lumin Zall i Okshtunit. Duke iu referuar ksaj kontrate, Partia Socialiste del n konkluzionin se ministrja Bregu ka gnjyer n lidhje me kt koncesion, pasi kontrata sqaron se nuk sht dhn vetm nj hidrocentral.


“Jan dhn me koncesion pr 35 vjet hidrocentralet: Borov, Sebisht Nr. 2, Prodan Nr. 4, Prodan Nr. 5, Okshtun Nr. 6, Okshtun Ekologjik, Trnova Nr. 7, Lubalesh Nr. 9, Lubalesh Ekologjik dhe Gjoric Nr. 10, pra n total plot 10 hidrocentrale me prodhim vjetor prej 153 milion e 786 mij e 127 kilovat or. Jo nj hidrocentral, por dhjet”, tha dje deputetja socialiste Ermonela Felaj.


Akuzat

Sipas selis roz, vlera totale e ktij investimi kap vlern e 32 milion eurove pr ndrtimin dhe vnien n pun t hidrocentraleve. “Me kapacitetin q kan, fitimi nga ky investim do t jet 323 milion euro. Por ka edhe m shum. Vendimi pr dhnien e ktij koncesioni 323 milion eurosh sht marr n datn 11 qershor t vitit 2009, pak dit prpara zgjedhjeve t vjedhura t 28 qershorit”, tha Felaj. “N kulmin e fushats elektorale pr zgjedhjet parlamentare, qeveria ishte e ndar prgjysm, ndrsa gjysma e qeveris vidhte votat, gjysma tjetr vidhte pasurit publike t shqiptarve, duke shpejtuar t merrnin gjithka q mundnin, n rast se vjedhja e vots nuk rezultonte e suksesshme”, tha Felaj. Socialistt i prforcojn akuzat e tyre n faktin se vendimi pr koncesionin e hidrocentraleve t kaskads s Okshtunit, n ditt e fundit prpara zgjedhjeve, qeveria ia jepte me koncesion 323 milion euro pasuri publike t t gjith shqiptarve, dikujt pa asnj eksperienc n kt sektor. Sipas socialistve, kunati i ministres Bregu, Hektor Ajazi, sht marr m par me biznes dollapsh e diskosh dhe s fundi ka marr t drejtn e koncesioneve t HEC-eve me atributin se sht vllai i bashkshortit t ministres s Integrimit.
#