TIRANEuml ndash Partia Socialiste nepermjet deputetit Sajmir Tahiri deklaron se do te votoje heqjen e imunitetit per 3 ligjvenesit e saj te cilet do te hetohen nga prokuroria per demonstraten e 21 janarit.
Tahiri foli ne emer te kryesocialistit Rama i cili ndodhet per nje vizite njeditore ne Gjermani.
Nese prokurorise i duhet kontributi ne hetim i tre deputeteve te PS jemi gati te votojme heqjen e imunitetit te tyre dhe te te gjithe deputeteve pjesemarres ne demostraten e 21 janarit per te ndihmuar ne zbardhjen perfundimtare te se vertetes. Vete kryetari Edi Rama thekson se ne mungese te imunitetit te tij parlamentar eshte ne dispozicion te prokurorise bashke me te gjithe deputetet tha Tahiri.
Ai tha se PS i mbetet hetimit deri ne fund te ngjarjes se 21 janarit 2011 por duke mos perjashtuar njerezit qe urdheruan vrasjet.
Te kerkosh imunitetin e tre deputeteve opozitare dhe jo te Sali Berishes qe ka pergjegjesine e madhe te vrasjeve te 21 janarit nuk eshte aspak normale. Opozita shqiptare akuzon Sali Berishen dhe Lulezim Bashen si pergjegjes te drejteperdrejte per perdorimin e pushkeve ndaj popullit me pasoje vrasjen e kater njerezve te pafajshem dhe plagosjen e dhjetra te tjereve.Ata duhet te hetohen deri ne fund ata duhet te merren ne procedim menjehere edhe Sali Berisha edhe Lulezim Basha perndryshe kerkesa per imunitetin e tre deputeteve opozitare nuk mund te mos na duket si manover per te krijuar nje ekuiliber te papranueshem ne hetime tha Tahiri.
Sipas socialisteve nese ky do te jete rasti dhe Sali Berisha do lihet jashte hetimeve Lulezim Basha do lihet jashte hetimeve madje edhe Gjergj Lezhja pergjegjesi direkt per mirembajtjen e serverit dhe sherbetori i pare i Sali Berishes ne ate godine do lihet jashte hetimeve opozita do ta konsideroje perfshirjen e tre deputeteve te saj ne hetime si nje kalkulim ekstraligjor te prokurorise per te dale mbi palet por ne fakt duke u bere pale ne pengimin e drejtesise se plote per 21 janarin.


DOSHI PROKURORIA TEuml GJEJEuml VRASEumlSIT NEuml PUSHTET
Deputeti i PS Tom Doshi ka reaguar menjehere pas deklarates se kryeprokurores Ina Rama se eshte kerkuar heqja e imunitetit te tij si deputet.
Ne oren 18.00 deputeti i PS Tom Doshi ka dhene nje deklarate per median ne menyre elektronike ku deklaron se do te jete i pari qe do te votoje ne kuvend pro heqjes se imunitetit per veten.
Sapo u njoha me deklaraten e Prokurores se Pergjithshme se eshte kerkuar imuniteti im parlamentar per hetimet e 21 Janarit. Shpreh gatishmerine time te menjehershme te vihem ne dispozicion te hetimeve duke mbeshtetur parimisht kete kerkese.
Do te votoj edhe vete PRO kesaj kerkese diten qe do vije ne Parlament. Une kam qene ne kete proteste si deputet i Partise Socialiste dhe kam demonstruar i qete dhe paqesisht. Edhe kur Policia dhe Garda filluan te godasin rrahin dhe me pas vrasin protestuesit une kam kontribuar per te qetesuar protestuesit per te ndaluar aktet e dhunshme. Cdo hap imi ate dite eshte filmuar dhe cdo gje eshte transparente. Prokurorja e Pergjithshme sot deklaroi se Policia e Shtetit ka deklaruar me shkrim dhe zyrtarisht se nuk mund te provoje asgje te dhunshme te organizuar politikisht ne organizimin e protestes. Prokurorja i ka gjetur vrasesit ordiner. Prokuroria duhet te gjeje sa me shpejt vrasesit me pushtet ata qe kane urdheruar vrasjet. Kur vret kryetari i Gardes se Republikes askush nuk ka dyshim se urdherin e ka dhene Kryeministri. Kur provat e vrasjeve dhe udhrave fshihen nga stafi i Keshillit te Ministrave askush nuk ka dyshim se urdheri eshte dhene nga Kryeministri. Sot eshte hedhur nje hap i madh per venien ne vend te drejtesise per krimin e 21 Janarit. Pune te mbare Prokurorise thuhet ne deklaraten dhene per mediat te deputetit te PS Tom Doshi.

BALLA NEuml GJYQ TE SHKOJEuml SALIU
Pas reagimit te pare te deputetit Tom Doshi ka reaguar edhe deputeti Taulant Balla mbi kerkesen qe i ka bere prokuroria per heqjen e imunitetit te tij si deputet.
Ai qe duhet te shkoje perpara gjyqit eshte Saliu eshte Lulezim Basha. Ne jemi gati te heqim imunitetin e cdo deputeti qe kerkon prokuroria por te hetosh Besnik Baren dhe te mos hetosh Saliun eshte qesharake. Te me hetosh mua dhe jo Lul Bashen eshte qesharake. Ne duam drejtesi eshte reagimi i deputetit Taulant Balla per shqiptarja.com.

ab/shqiptarja.com