Partia Socialiste e konsideron cinike seancen e jashtezakonshme parlamentare te nje dite me pare, ndersa akuzon qeverine se eshte e paafte te ndihmoje banoret e prekur nga permbytjet ne qarkun e Shkodres.
Deputeti Ilir Beqja theksoi se kryeministrit Berisha nuk i kerkohen te miratoje rezoluta boshe, por te marre masa urgjente per gjendjen e krijuar."Nuk dgjuam dje asnj grim krkes falje apo marrje prgjegjsie nga autort e ksaj katastrofe. Sepse pr kt mazhoranc, perndia mund t gaboj, por Sali Berisha e Dritan Prifti jo", tha Beqja.Duke folur ne emer te opozites, Beqja i ben thirrje Berishes qe te nise menjehere demshperblimin dhe asistencen financiare per familjet e prekura nga ngjarja e rende.