Partia Socialiste e sheh korrupsionin n vend si nj nga faktort kryesor q pengon investitort e huaj t vijn n Shqipri. Sipas deputetit t PS-s, Fatmir Toi, Shqipria mbetet larg nj standardi efektiv dhe t besueshm n luftn kundr korrupsionit.


N nj deklarat reagimi n lidhje me raportin e fundit t Banks Botrore “Pr rritjen e konkurrencs s sektorit privat n Shqipri”, deputeti socialist u shpreh se raporti tregon se Shqipria mbetet pas t gjitha vendeve t tjera n rajon pr investime direkte t huaja pr frym dhe korrupsioni sht nj ndr pengesat kryesore q i ndalon biznesment e huaj t investojn n Shqipri. Sipas deputetit t PS-s, niveli i lart i korrupsionit sht nj penges pr Shqiprin n rrugn drejt BE-s. “Kjo nuk sht mnyra n t ciln Shqipria do t hyj n Bashkimin Evropian, nisur nga fakti q korrupsioni sht edhe nj nga kushtet q i jan vn qeveris pr liberalizimin e vizave”, - nnvizoi deputeti i PS-s, Fatmir Toi.