Partia Socialiste, duke marr shkas nga nisja e vitit t ri akademik t shkollave t larta, ka reaguar pr kushtet e vshtira t universiteteve n t gjith vendin. Kryetarja e Komisionit t Edukimit pran Asambles Kombtare, Ledi Shamku tha se Universitetet po shndrrohen n uzina me tre turne duke prodhuar pr vit mijra t papun me diplom.Me sistemin e ri t Karts s Bolonjs mijra student presin sot me syt nga ministria t msojn kriteret pr t vijuar studimin n Diplomat e Nivelit t Dyt, por kritere nuk ka. Studentt ende nuk din cilat jan kushtet e pranimit; nuk din as sa do tu kushtoj ky cikl shkollimi, pra n ua mban xhepi ta prballojn; e pra duket se flitet pr 1 milion e 500 mij lek n vit-theksoi pr mediat Shamku.Ajo i ka krkuar n emr t studentve dhe pedagogve, q e ashtuquajtura Ministri e Arsimit dhe e Shkencs t ndrhyj menjher e t kthej n vend funksionimin dhe dinjitetin e ktyre institucioneve.