Zgjedhjet lokale, socialistët tërhiqen nga ideja e bojkotitKompromisi politik mbetet peng i opozits. Megjithse palt jan deklaruar pr zgjedhjen e rrugs s konsensusit, socialistt prsri vihen n dilem dhe bjn krcnimin e radhs. Deputeti i selis roz, Pandeli Majko, pohoi dje se PS do t’u rikthehet protestave, nse nuk bhet transparenca e zgjedhjeve, n nj koh q kreu i qeveris, Sali Berisha, deklaroi pak dit m par se dialogu me opozitn ka vijuar dhe madje n disa pika sht gjetur edhe konsensusi i plot. Kjo gj u mbshtet edhe nga kreu i grupit parlamentar t Partis Socialiste, Gramoz Rui. Por prtej ktyre qndrimeve, Majko krcnon me protesta, ndrkoh q siguron se nuk do t bojkotojn zgjedhjet lokale.


Presioni i PS-s


Socialistt i rikthehen presionit ndaj mazhorancs. Si kart krcnuese kan prdorur prsri protestat n rrug, duke bllokuar lvizjen normale t qytetarve jo vetm n kryeqytet, por dhe n qytetet e Shqipris, mnyr kjo q e prdorn pr muaj me radh, por pa asnj rezultat. Pohimi kt her sht
nga deputeti socialist, Pandeli Majko. Sipas tij, nuk ka asnj trheqje nga ana e mazhorancs, dika q do t’i shrbente transparencs s zgjedhjeve. Antari i kryesis s selis roze thot se protestat popullore jan arma e vetme n duart e opozits pr t mbrritur tek transparenca zgjedhore. Ndrkoh q vetm pak dit m par, nga t dyja palt u pa qart mundsia e kompromisit. “Nj dialog midis Partis Demokratike dhe Partis Socialiste ekziston. Jan
disa propozime. Sapo t mbyllen pushimet, ne do t’i dorzojm. Ne i kemi studiuar propozimet dhe n propozimet e tyre ka absolutisht element racional, pr t cilt ne jemi plotsisht t gatshm. Pr t tjerat, mendoj nprmjet mirkuptimit bilateral, sepse nj kompromis arrihet jo mbi baza ultimative, por mbi baza koncesionesh reciproke dhe n qoft se ekziston vullneti nga PS-ja, Kushtetuta dhe ligjet e vendit i japin zgjidhje t plot problemit, n prputhje me rezolutn e Parlamentit Evropian”, - ka pohuar Kryeministri Sali Berisha, duke treguar m s miri mundsin pr nj konsensus. Pas Kryeministrit ky dialog sht konfirmuar edhe nga kreu i deputetve socialist, Gramoz Rui. Ndrkoh, deputeti socialist Majko hedh posht do mundsi, q t majtt t bojkotojn zgjedhjet lokale. Ky deri tani ka qen nj opsion i hapur pr opozitn shqiptare, duke e prdorur prsri si nj mnyr presioni ndaj mazhorancs. Ndrsa pr kandidaturn e opozits pr kryeqytetin, zoti Majko thot se sht nj shtje e parakohshme pr diskutim. Edhe kreu i socialistve nuk ka dashur t konfirmoj emrin e kandidatit pr kryebashkiak, por nuk ka mohuar mundsin q t jet vet n krye t lists. Nga ana tjetr, Berisha ka premtuar nj kandidat t fort pr kryeqytetin.