Socialistt shqiptar kan vn n pozit t vshtir PASOK-un grek. Gazeta greke e s diels “Qiriatiki Elefterotipia” nn titullin “Socialistt Shqiptar t Dyfishuar” shkruan se ekzistenca n shtetin fqinj e dy prfaqsive t PS dhe natyrisht e dy kryesive q pretendojn t jen pran PASOK-ut, ka
q ky i fundit, t distancohet nga socialistt shqiptar n Athin. Situata ndrlikohet m tepr, - shkruan gazeta, pasi edhe PS nga Tirana her prkrah njrn pal e her paln tjetr. Sipas saj, Organizimi i PS n Greqi m 2006 ka qen fillimi i problemit pr socialistt grek, t cilt si shkruan gazeta, nga dshira e mir pr t prkrahur socialistt shqiptar, nuk ishin n dijeni se po hynin n bela. N shkrim thuhet se Tirana, pasi i hodhi benzin zjarrit duke njohur her nj pal e her paln tjetr, i ka krkuar prfundimisht PASOK-ut q t njoh njrin nga grupimet deri n zgjedhjet e reja, q do t zhvillohen n vjesht. Nj situat e till ka sjell prplasje edhe ndrmjet dy grupeve, njri nga t cilt, sipas gazets greke, drejtohet nga nj e afrme e kreut t selis roz, Edi Rama. Kjo prplasje mes dy palve sht e dukshme pasi t dyja shkmbejn akuza t ndrsjella. Si pasoj, shkruan gazeta greke, Partia Socialiste greke, Pasok ka vendosur t distancohet nga t dy grupimet e t mbaj nj qendrim asnjans, pasi si sht shprehur drejtuesja e Zyrs pr Mardhniet Ndrkombtrare n PASOK Polina Lampsa, socialistt grek nuk do t ngatrrohen n shtjet e brendshme t nj partie tjetr.