Tiran (start)- Kryetari i Partis Socialiste Edi Rama, e ka konsideruar prgjegjse qeverin pr tragjedin e ndodhur dy dit m par n Butrint. Rama tha se shteti nuk bn dot asgj pr t mbrojtur jetn e shtetasve t tij, dhe kjo sipas kreut t PS-s, vjen nga korrupsioni q ka kapur qeveritart.Kjo tragjedi sht shprehje shembullore e asaj q ndodh sot n Shqiprin e kapur nga katr ant prej korrupsionit, sepse ata njerz t shkret u mbytn n nj tjetr vrim t zez t korrupsionit shtetror.-deklaroi Rama n konferencn pr shtyp prpara selis s Partis Socialiste n Tiran.M tej, shefi i opozits tha se varfria e pa ndryshueshme po shtyn prsri familje shqiptare n rrugn e arratis, ndrsa shtoi se kta persona jan viktima t nj ndrre t mbytur, thjesht sepse t mbetur pa pun dhe pa shtpi, iu duhej ta krkonin gjetk mbijetesn e tyre.Jan t tjer dshmitar t nj sakrifice t pa tolerueshme pr shkak t nj shteti i cili, sht trsisht i pa aft pr t mbrojtur qytetart e qytetaret e tij, pr tu garantuar atyre pun dhe mirqenie-deklaroi Rama prpara mediave.Rama tha se tragjedia e fundit tregoi dshtimin e moratoriumit t skafeve, q Sali Berisha e ka dshmuar si sukses t qeveris s tij, duke penalizuar shum individ. Ndrkoh q sipas Rams, ligji nuk funksionon pr trafikantt.Ja shembulli se moratoriumi, si t gjitha

ligjet e tjera t ktij shteti t munguar dhe i korruptuar i Sali Berishs, ekziston vetm pr ata q zbatojn ligjin dhe respektojn normat e bashkjetess-prfundoi shefi i opozits.