Rama, 9 padi kundër ministrave dhe deputetëve të PD-së
Pasi sht bindur se betejn me kutit e ka t humbur, kryesocialisti dhe kryebashkiaku i Tirans, Edi Rama, nis nj betej t re me mazhorancn qeverisse. Ngjan me lajthitjen e radhs s ktij njeriu q duket se ka humbur edhe ekuilibrat politik, pasi tashm ka rreshtuar nj list t gjat me emrat e ministrave dhe disa deputetve t Partis Demokratike, nga ku i krkon kryeprokurores Ina Rama q t thyej heshtjen dhe t procedoj me ndjekje penale. Akuzat kan t bjn me shpifje dhe lista nis me Kryeministrin Sali Verisha dhe arrin deri tek zdhnsja e PD-s, Erla Mhilli, por nga dita e hn asaj i shtohet edhe padia ndaj ministrit t Ekonomis, Dritan Prifti. Zdhnsi i Bashkis s Tirans, Florian Seriani, deklaroi dje se lists s padive t bra n adres t prfaqsuesve t mazhorancs do t'i shtohet dhe ajo e ministrit t Ekonomis, Dritan Prifti. N nj konferenc pr mediat para gjykats s Tirans, Seriani u shpreh se t hnn do t nisin procedurat pr padin ndaj ministrit q akuzoi kryetarin e Bashkis s Tirans, njhersh dhe kreun e PS-s, Edi Rama.


Seriani prmendi se jan paditur deri m sot (dje) Kryeministri Sali Berisha si dhe deputet t ndryshm, si Aldo Bumi, Lajla Prnaska, zvendsministri i Brendshm, Ferdinand Poni, dhe zdhnsja e PD-s, Erla Mhilli. "Politika e balts nuk mund t sundoj mbi ligjin", - tha Seriani, duke shtuar se ligji do t jet prgjigjja pr ata q fyejn dhe shpifin. “U bjm thirrje gjyqtarve t gjykats s Tirans, q paguhen nga taksat e qytetarve, t zbardhin t vrtetn dhe vetm t vrtetn, mbi akuzat dhe shpifjet e t paditurve t msiprm. Politika e vjetr e balts dhe akuzave nuk mund t sundoj mbi ligjin dhe qytetart duhet t din t vrtetn pr do politikan dhe funksionar t shtetit t tyre”, - deklaroi zdhnsi i Edi Rams n Bashkin e Tirans. Fillimisht ishte Partia Socialiste ajo q deklaroi se do t bnte padi pr deklaratat e ministrit Prifti, i cili akuzoi kreun e PS-s pr prdorim droge, korrupsion dhe devijime t karakterit seksual. Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks pohoi dy dit m par para mediave se e mirpret padin e kryetarit socialist n lidhje me deklaratat e tij n Parlament, ku Prifti tha se Rama merr 3 mij euro drog n dit dhe fsheh seksualitetin e tij. Madje, ai intensifikoi qndrimin e tij ndaj kreut t opozits pr konsumim t lndve narkotike. "Kam par n vitin 2002 Ramn me pluhur t bardh n tavolin dhe n 2005-n dhe kt ua kam thn dhe drejtuesve t PS-s n at koh. N lidhje me shijet seksuale, dy deputett kan pranuar se kur i ka krkuar Rama n shtpin e tij n Pez, u ka dal me mbathje grash, pra me tanga", - pati deklaruar ministri i Ekonomis, Dritan Prifti. Ashprsimi i deklaratave mes prfaqsuesve t majt t politiks shqiptare erdhi pas akuzave t drejtuesve t PS-s se ministri Prifti ka fshehur t dhnat gjat deklarimit t pasuris.


Padit, LSI kundrprgjigjet: Rama krkon t mbuloj dshtimet


Sulmet ndaj ministrave t LSI-s nuk mund t fshehin dshtimin e gjithanshm t Rams. Pas akuzave t njpasnjshme t selis roz dhe padis s ngritur nga Bashkia e Tirans ndaj prfaqsuesve t LSI-s n kabinetin “Berisha”, reagoi dje LSI, e cila e akuzon Ramn pr mbulim t dshtimeve t tij t njpasnjshme. Sekretari pr marrdhniet me publikun n LSI, Ardit ela, shprehu n emr t LSI-s keqardhjen pr dshprimin deri n humbje t orientimit t liderit t Partis Socialiste, Edi Rama.


LSI theksoi se “sulmet e Edi Rams dhe t zrave t tij t komanduar ndaj ministrave t LSI-s nuk mund t fshehin n fakt krizn dhe dshtimin e tij t gjithanshm”. Sipas LSI-s, sulmi i Rams ndaj ministrave Prifti dhe Vasili nuk mund t fshehin dshtimin e Edi Rams n krye t Partis Socialiste, as abuzimin e Edi Rams me Partin Socialiste, dhe as abuzimet e tij me qeverisjen e bashkis. LSI nnvizoi n kt deklarat se sulmet n bllok t deputetve t PS-s afr liderit t saj, Rama, nuk mund t fshehin paaftsin pr t miratuar buxhetin e bashkis dhe pr ta prfshir kryeqytetin n projektet e mdha t zhvillimit. LSI, duke iu referuar akuzave t PS-s, nnvizoi: “E gjith kjo histeri sht pasoj e dhimbjes q ai ndien kur sheh se Shqipria qeveriset n rrugn e integrimit evropian, pr t cilin kontribut t veant kan ministrat e LSI-s”.


Padit e ngritura nga z. Rama
T paditurit Sali Berisha
T paditurit Sokol Olldashi
T paditurit Aldo Bumi
T paditurit Ferdinand Poni
T paditurit Gerti Bogdani
T paditurit Florion Mima
T paditurs Lajla Prnaska
T paditurs Erla Mhilli
T paditurit Dritan Prifti