do qytetar q sht n proces pr legalizimin e ndrtimeve pa leje, ose q e ka prfunduar at, do t mund t prdor bonot e privatizimit. Vendimi i Kshillit t Ministrave i dits s enjte heq kufizimet n prdorimin e letrave me vler, duke i dhn kshtu, mundsi shtetasve q t paguajn nprmjet tyre 50% t detyrimeve pr ndrtimin informal. Sipas kreut t ALUIZN-it pr Tirann Agim Berisha, pavarsisht siprfaqes s zn, nga pagesa me bono privatizimi prfitojn t gjth qytetart, t cilt kan ndrtime brenda dhe jasht vijs s verdh. Por ndyshimet e bra n ligjin e ri favorizojn dhe ata shtetas t cilt legalizimin e ndrtimeve informale e kan
me para kesh n dor. Edhe pr ta tha zoti Berisha do t ket nj rimbursim, ka u jep atyre mundsi t prfitojn nga vendimi i qeveris.
Berisha “Edhe ata q kan
legalizimin me para kesh n dor do t prfitojn pasi shteti do t'i rimbursoj.”
N ndryshimin q iu b ligjit pr legalizimet prcaktohet se pr ndrtimet n periferi q prfitojn nga pagesa e letrave me vler nuk duhet paguar m shum se 4 milion lek t vjetra, ndonse pr prdorimin e tyre n procesin e legalizimeve nuk ka afat.
Sipas kreut t Aluiznit pr Tirann, ligji parashikon q brenda nj periudhe 3-mujore, q prfundon me 24 shkurt, do i interesuar q krkon t paguaj ndrtimin e tij me letra me vler, duhet t bj nj krkes tek Agjencia e Legalizimeve. Por procesi i legalizimit me letra me vler nuk prfundon m kt dat dhe vazhdon deri n legalizimin e ndrtimit t fundit pa leje. Andaj theksoi ai dikasteri i drejtuar prej tij ka
dixhitalizimin dhe pr do prone Aluizni ka gati grafikun n baz t t cilit do t bhet m pas dhe legalizimi i objekteve. Sipas zotit Berisha n Tiran jan 86 mij ndrtime, t cilat presin t legalizohen. Ndrsa 40-45 mij qytetarve do tu lind e drejta pr prdorim t letrave me vler, pas ndryshimeve q iu bn ligjit pr legalizimet. Hyrja n fuqi e ktij ligji, pritet t rris edhe vlern e bonove t privatizimit n treg.