Mediat ndërkombëtare kanë publikuar të tjera detaje rreth sulmit terrorist të ndodhur në dy xhami në Zelandën e Re. Agresori, i identifikuar si Brenton Tarrant ka filmuar veten dhe e ka transmetuar live në Facebook aktin e tij kriminal.
Një nga disa video që po qarkullojnë në rrjetet sociale tregon 28-vjeçarin që qëllon pa mëshirë mbi besimtarët që po falnin namazin.


Deri më tani nga sulmi kanë mbetur të vdekur 49 persona, ndërsa mbi 40 të tjerë janë të plagosur.