Rreth 5 mij tituj librash do t ekspozohen n panairin e radhs s librit, q zbret nga Ulqini n Vlor, duke ndjekur rrjedhn e Adriatikut. Ky panair, q do t nis me 13 gusht do t mbyllet me 18 t ktij muaji. Mbi 600 tituj t ri do t paraqitet pr her t par, nga 50 botues nga Shqipria, Kosova e Maqedonia. Panairi i Librit do t shfaqet n shtitoren Vlor Skel, nj organizim ky i Shoqats s Botuesve Shqiptar pr t nntn her n kt qytet. Panairi i librit do tiu krijoj mundsi pushuesve t shumt nga Shqipria, Kosova e Maqedonia, si dhe emigrantve pr t bler dhe pr tu njohur me librin.Organizator jan Shoqata e Botuesve Shqiptar dhe Bashkia e Vlors, mbshtetur edhe nga Shoqata e Shkrimtarve t Vlors, Biblioteka e qytetit, si dhe dega e Vlors e Shoqats Labria.