Në edicionin e mbrëmshëm të radhës të kuicit Kush do të bëhet milioner
Kristaq Papajorgji mahnit teleshikuesit me paraqitjen e tij n kuicin “Kush do t bhet milioner”. Pas gongut dhe n vazhdimsi loja pr dije vazhdon edhe n faqen virtuale n lojn online n adresn www.milioneri.com


I ardhur nga edicioni i kaluar rrugtimin e mtejshm e vazhdon Uliks Ekmekiu nga Durrsi. Pas pragut t par ai vazhdon n pyetjet e mtejme pr t treguar dije deri n pyetjen e tet pr t’u trhequr dhe pajtuar me vlern prej 650 eurosh.


Kandidat t tjer ishin Vullnet Malazogu (Prishtin), Kristaq Papajorgji (Tiran), Xhavit Azemi (Prishtin), Elona Selmani Fejzullai (Peshkopi), Flamur Arifi (Gjilan), Dafina Hajredini (Prishtin) dhe Agron Bakiu (Tiran). N gishtin m t shpejt (5. 964) tregohet i shkatht n prpjekjen e par Kristaq Papajorgji i cili n profesionin e policit tregoi jo vetm nj fleksibilitet qndrimi e sjelljeje t papar, por edhe nj tregues i shembullit t dijetarit dhe profesionalizmit t treguar n prezencn dhe paraqitjen e tij n Karrigen e Nxeht dhe opinionit kuicdashs.


Sipas Kristaq Papajorgjit profesioni i policit dhe jo vetm ai sht nj mnyr ku punon, ku kalon kohn bukur. Derisa pr nj polic trafiku shpejtsia sht e ndalur, n “Kush do t bhet milioner” shpejtsia nuk sht e kufizuar. Dhe vrtet te ky kandidat mbrm vrejtm nj nga konkurrentt me veantin e shpjegimeve profesionale t alternativave, nj shpjegues i matur dhe emocionues. Nj paraqitje e plqyeshme dhe dinjitoze, po q rregullat e lojs, n kt rast nuk “foln” pr t: ai n nj ast hezitoi dhe pikrisht nxitimi bri q t eliminohej dhe t kthehej n shumn e pragut t par (250 euro). Nse dikujt i sht dashur prgjat afr 60 edicioneve n formatin m t popullarizuar edhe te shqiptart, ather kandidatit Kristaq Papajorgji i sht dashur evituar gabimi dhe nxitimi, po ja q kuici sht i till, po q konkurruesit mbeten n mendjen e teleshikuesve e mbi t gjitha ata shprfaqin dijen dhe marrin epitetin e njerzve q din dhe q i japin shoqris.


Pas kandidatit nga Tirana, sikur u mdyshn kandidatt e tjer dhe asnj nuk ishte i sakt n gishtin m t shpejt! N tentativn e dyt doli Xhavit Azemi (7. 542), nj kimist me profesion, por q kishte ushtruar pr shum vite edhe redakturn n programin shkollor n RTK. Ai arrin deri n pyetjen e nnt pr t’u trhequr dhe pajtuar me shumn prej 850 euro. Pikrisht n prag t prfundimit gongu do t’i jepte fundin edhe ktij edicioni. Formati “Kush do t bhet milioner” nuk prfundon vetm me shenjn e gongut. Ai vazhdon npr shtpit tuaja me skemn virtuale, si prgatitje dhe verifikim pr dije, n lojn online n adresn www.milioneri.com.


Edhe mbrm qartsuam se kush ishte Hipokrati, ’sht somnambuli, stetoskopi, plutokracia, presbit, futurologjia etj. Nse deri mbrm kemi pasur mdyshje pr shembull pr alternativat e t ashtuquajturave shtete me zhvillim t hovshm ekonomik, n mes te Mrekullive Lindore, Tigrave Aziatik, Elefantve t Mdhenj, Dragonjve t Verdh ather katr shtetet e fuqishme Koreja Jugore, Tajvani, Singapori dhe Hong Kongu jan Tigrat Aziatik, se sistemi politik n duart e t pasurve quhet plutokraci, se ai q sht ngritur shpejt n nj shkall t lart n shoqri sht Perveny e nuk sht Perdendo, Pledoaje e as Plejad, se Filadelfia n antikitet nuk sht as Bejruti, as Teherani, as Tripoli, po Amani. (e.)