Qeveria amerikane ka filluar mbylljen e shumë shërbimeve të saj pasi Senati nuk arriti të binte dakord mbi një buxhet të ri.


Një projekt-ligj për të financuar qeverinë federale deri më 16 shkurt nuk ka marrë 60 votat e kërkuara në mes të një mosmarrëveshjeje të hidhur mbi imigracionin dhe sigurinë kufitare.


Kjo është paraliza e parë e shtetit që do të ndodhë ndonjëherë, teksa e njëjta parti, republikanët, kontrollon Kongresin dhe Shtëpinë e Bardhë.


Bllokimi do të ndikojë në qindra mijëra punëtorë federalë, dhe akuzat tashmë kanë nisur të hidhen nga palët.


Shtëpia e Bardhë akuzoi demokratët se “vendosën politikën mbi sigurinë kombëtare, familjet ushtarake, fëmijët vulnerabël dhe aftësitë e vendit për t’u shërbyer të gjithë amerikanëve”.


Por udhëheqësi demokrat i Senatit, Chuck Schumer, tha se Presidenti Trump kishte hedhur poshtë dy marrëveshje të kompromisit dhe “nuk e shtyu partinë e tij në Kongres”.


Mbyllja e fundit e qeverisë ishte në vitin 2013, dhe zgjati 16 ditë.


Çfarë është një mbyllje e qeverisë?


Që prej 00:01 të së shtunës, shumë agjenci federale nuk janë më të hapura për biznesin – ndonëse shërbimet thelbësore do të vazhdojnë të funksionojnë.


Shumica e stafit në departamentet e banimit, mjedisit, arsimit dhe tregtisë do të qëndrojnë në shtëpi. Gjysma e punëtorëve në departamentin e thesarit, shëndetësisë, mbrojtjes dhe transportit gjithashtu nuk do të punojnë të hënën.


Parqet dhe monumentet kombëtare mund të përballen me mbylljen, gjë që provokoi një reagim të ashpër të publikut gjatë mbylljes së vitit 2013.


Viza dhe përpunimi i pasaportës gjithashtu mund të vonohet.


Por shërbimet thelbësore që mbrojnë “jetën ose pronën njerëzore” do të vazhdojnë, duke përfshirë sigurinë kombëtare, shërbimet postare, kontrollin e trafikut ajror, shërbimet mjekësore ambulatore, mjekësinë ambulatore emergjente, ndihmën ndaj fatkeqësive, burgjet, taksat dhe prodhimin e energjisë elektrike.


Republikanët janë në ankth për të etiketuar këtë “një mbyllje Schumer” dhe, në thelb, ata kanë të drejtë.


Chuck Schumer dhe kolegët e tij demokratë (me ndihmën e disa republikanëve) bllokuan një projekt-ligj që do ta mbante qeverinë të hapur – të paktën përkohësisht.


Arsyet kryesore të grindjes kanë qenë kërkesat e demokratëve për më shumë se 700,000 emigrantë pa dokumente që hynë në SHBA si fëmijë për t’u mbrojtur nga deportimi.


Këtyre “ëndërrimtarëve”, siç njihen, u është dhënë statusi i përkohshëm ligjor në kuadrin e një programi të krijuar nga ish-Presidenti Barak Obama.


Në shtator, z. Trump njoftoi se po i jepte fund programit dhe lejon që Kongresi deri në mars të dalë me një zëvendësim.


Presidenti republikan dhe konservatorët e kongresit e kanë përdorur këtë çështje si një çip bisedimesh në një përpjekje për të shtyrë koncesionet nga demokratët.


Trump dëshiron fonde për kontrollet e ashpra të reja kufitare, duke përfshirë muret e propozuara në kufirin SHBA-Meksikë.


Mbyllja nisi në përvjetorin e parë të inaugurimit të Presidentit Trump.


Ai ka shtyrë një udhëtim në vendpushimin e tij në Florida, ku do të organizojë një fetsë- me pjesëmarrësit që paguajnë më shumë se 250,000 dollarë (180,000, 204,500 euro) për të marrë një biletë.


20 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)