Shqiptarët, por në mënyrë të veçantë banorët e kryeqytetit, po e vuajnë në shumë forma qeverisjen e papërgjegjshme në nivel lokal të kryebashkiakut Rama
Shqiptart, por n mnyr t veant banort e kryeqytetit, po e vuajn n shum forma qeverisjen e paprgjegjshme n nivel lokal t kryebashkiakut Rama, t cilat tashm nuk lidhen vetm me cenimin e nivelit t jetess, por edhe me shkurtimin fizik t vet jets njerzore. Nj raport i Organizats Botrore t Shndetsis, i publikuar jo m larg se para 2-3 ditsh, sjell nj fakt mjaft trondits n kt drejtim, duke theksuar se do banor i kryeqytetit humbet deri n 2 vite jet nga niveli i lart i ndotjes q shkakton betonizimi dhe ndrtimtaria pa kriter n Tiran. “Po t shohim t dhnat e deritanishme, konfirmojm se niveli i ndotjes, i matur nga dy stacionet e vendosura n Tiran, ktu n institut dhe n qendr, i tejkalon normat e prcaktuara nga Bashkimi Evropian, madje dhe limitet apo udhzimet e Organizats Botrore t Shndetsis, veanrisht pr grimcat, q jan 20-30 pr qind mbi normat e lejuara. Madje niveli i ndotjes sht edhe m shum, por ne nuk mund t interpretojm matjet, pasi duhet nj koh m e gjat pr t’i prcaktuar ato”, - tha Michael Kryzoneski, prfaqsues i OBSH-s n vendin ton.
Paralajmrimi i Organizats Botrore t Shndetsis vjen n nj koh kur kryebashkiaku Rama n bashkpunim me seksert e tij t njohur t ndrtimit n kryeqytet po prgatitet pr t betonizuar me ndrtesa 30-katshe nj siprfaqe prej 130 mij metrash katror, duke cunguar hapsirat e gjelbra t s vetmes mushkri q ka qyteti i Tirans, at t Kodrave t Liqenit Artificial. Deri para se sa t publikohej raporti n fjal i OBSH-s, politikan dhe deputet t ndryshm t mazhorancs, n daljet e tyre publike, i kan krkuar Kryeministrit t vendit t ndrhyj nprmjet autoritetit ligjor t KRRTRSH-s pr t bllokuar kt projekt abuziv, t nisur kryesisht nga pasojat korruptive t tij. Tashm q konkretizimi i ktij projekti nuk na rrit me 20 pr qind koston e jetess, por na shkurton edhe mbi 20 muaj vitet e jets, t shqetsuar nuk duhet t jen vetm pushtetart, por edhe qytetart “… pa dallim feje, krahine e ideje”. T gjith duhet t dim minimalisht se para sesa t jemi demokrat, socialist, republikan apo ballist; jemi s pari njerz t ekspozuar njlloj para rrezikut t jetshkurtsis q na kanoset nga gryksia ndrtuese e “Mister 20-prqindshit”, si kan filluar ta thrrasin Ramn prej vitesh kundrshtart e tij politik. Ndrkoh, duhet t ndrgjegjsohemi pa m t voglin firo pr faktin, q llogaritjet e deritanishme t OBSH-s pr shkurtimin deri n 2 vite t jets s kryeqytetasve bazohen vetm tek ndotja q shkaktojn punimet pa kriter n qendr t Tirans. Kshtu q, betonizimi i pjesve t veanta t Kodrave t Liqenit Artificial mund ta dyfishoj kt shifr. Por numri i viteve q i shkurtohen jets njerzore t do kryeqytetasi nuk kan shum rndsi prball fenomenit t krijuar. Megjithse kjo sht nj gj q s’ka ndodhur n ndonj vend tjetr t bots s qytetruar, edhe sikur nj minut t shkurtohet jeta e do shqiptari si pasoj e keqqeverisjes, n do nivel qoft ajo, ngjarja nuk ka emr tjetr prvese “krim kundr njerzimit”.
Analist dhe politikan t ndryshm me integritet jan shprehur shum her pr natyrn njerzore, ekuilibruese e djallzore t Edvin Rams, duke sjell shembuj t shumt nga jeta e tij familjare e shoqrore, por q nuk jan vlersuar seriozisht nga nj pjes e mir e qytetarve shqiptar, pr shkak se mbshtetsit e tij u kan dhn ngjyr politike ktyre akuzave. Gjithashtu, jo pak ka ndikuar n kt drejtim edhe imuniteti tradicional q ka trashguar Partia Socialiste prej ish-Partis Komuniste pr ta mbajtur “t pastr” figurn e udhheqsit kryesor edhe kur ajo sht e prlyer me lloj-lloj vesesh e mkatesh. Vetm nj social-komunist i ksaj prerjeje mund t’i dal n mbrojtje Edvin Rams, duke i quajtur si “shtje personale” akuzat e tij monstruoze ndaj ish-bashkshortes, babait, nns e fmijs s tij; fotot nudo n plazhet publike t Francs, sjelljet e tij kafshrore ndaj ish-t dashurave, prirjet seksuale, veprimet droguese e kshtu me radh; ndrkoh q ka mbi 12 vjet n poste t ndryshme drejtuese, n pritje pr t’u
kryeministr i vendit, n rast fitoreje t zgjedhjeve parlamentare nga Partia Socialiste. Kjo kategori njerzish, t enverizuar deri n palc, do t thosha, nuk pritet t ndryshojn qndrim as tani pas publikimit t raportit t OBSH-s pr ndikimin e ndotjes t kryeqytetit n shkurtimin me afro 2 vite t jets s banorve t tij, pasi ata e “japin jetn si me le” edhe pr Edvinin, si bnin etrit e tyre pr Enverin. E rndsishme sht q t reagoj shumica e qytetarve t Tirans, e cila nuk ka qen e till pr tri legjislaturat e kaluara t zgjedhjeve lokale, duke i dhn mandatin e kryebashkiakut Edin Rams, megjithse faktet denoncuese pr prfitimin e 20 pr qind t vlers s lejeve t ndrtimit nuk kan munguar asnjher. Nse deri tani nuk u jan dhimbsur lekt, nuk besoj se n t njjtn mnyr nuk do t’u dhimbset as jeta. dokush duhet ta dij se me jetn nuk mund t abuzohet si me lekt, pasi ndryshe nga kto t fundit, jeta nuk sht e fituar, por e dhuruar nga i Madhi Zot. T paktn t’ia lm toks e t mos ia prezantojm edhe qiellit mkatet tona social-komuniste. N kt kuadr, nuk do t ishte i teprt zhvillimi i nj referendumi lokal pr projektin e ndrtimit t Rams tek Kodrat e Liqenit Artificial, i cili do t shnonte dhe fundin politik t ktij vampiri, tash e tutje jo m vetm “… prej betoni…”, por edhe “… prej vrteti”.