Ka marr udh tashm projekti pr lidhjen nprmjet rrugve tradicionale t Parkut Ballkanik t Paqes, ku prfshihen territore nga Shqipria, Mali i Zi dhe Kosova. Nj financim ky i qeveris gjermane, q jep mesazhin e bashkjetess dhe harmonis, pr gjat vijs ndrkufitare t ktyre 3 vendeve, duke e kthyer n nj zon model pr t gjith popujt dhe institucionet e Ballkanit Jugperndimor. Pr zvendsdrejtorin e Agjencis Gjermane pr Bashkpunim Teknik, GTZ, n Shqipri, Ismail Beka, parku, me nj dimension strategjik prmbajtjesor i krijuar 4 vite m par, do t sjell lidhje t reja bashkjetese dhe mundsi t reja zhvillimi t pa aplikuara m par: "N kto 4 vite, GTZ-ja ka qen pjes e zhvillimit t ktij rajoni, duke krijuar nj produkt turistik atraktiv dhe mjaft t frekuentuar pr turistt vendas dhe t huaj. Tashti ka ardhur momenti q t hapen rrug dhe shtigje tradicionale q t bjn t mundur qarkullimin e turistve n kt rajon q quhet "Parku Ballkanik i Paqes".


Sipas koordinatorit lokal pr planifikimin hapsinor ndrkufitar t GTZ-s, me zyre n Podgoric, Shptim Quku, zgjerimi i Parkut Ballkanik t Paqes sht nj mnyr mjaft e gjetur jo vetm n fushn e bashkpunimit reciprok, por edhe n evidentimin e vlerave dhe potencialeve t pakrahasueshme natyrore: "N nivelin ndrkufitar, ky koncept paraqet trajtimin, mjetet dhe mekanizmat e prshtatshm pr nj zhvillim t integruar t tre vendeve, gjithmon duke marr parasysh mundsit dhe kufizimet hapsinore brenda zons s synuar". Pr banort e ktyre anve, kto zona, edhe pse jan nj mrekulli e vrtet natyrore, infrastruktura l pr t dshiruar, por kurrsesi e pamundur pr t jetuar: "Vlera turistike, potenciali njerzor dhe natyror ktu sht i jashtzakonshm, por ka nevoj pr ndrhyrje n infrastruktur kryesisht dhe pr restaurimin e objekteve historike. Kt vend e preferon e gjith Evropa. T gjith ata q kan ardhur pr ta vizituar kt zon, e kan versuar pr bukurit e saj".


Siprfaqja q prfshin Parku Ballkanik i Paqes, ndahet pothuajse proporcionalisht n t tria vendet: n Kosov, Mal t Zi e Shqipri. Pr t realizuar kt mision t madh fisnik, njerzor e para s gjithash gjeostrategjik e politik, komiteti rajonal i prbr nga ekspert t t gjitha fushave ka programuar edhe formn e komunikimit, menaxhimit dhe prcaktimin e fondeve, n mnyr q pakti i marrveshjes t materializohet sa m par.