Pas 13 vjetsh nj fitore, por jo e mjaftueshme pr t qeverisur vendin. N kt situat ndodhet Britania e Madhe, e cila m 6 maj votoi pr konservatort e djatht dhe liderin e tyre, Dejvid Kamerun, q me shum gjasa do t jet dhe kryeministri i ardhshm. Ajo ka pritet tashm sht formimi i nj qeverie, por derisa kjo t ndodh kryeministri britanik Gordon Braun do t vazhdoj t mbaj postin e tij. Dejvid Kamerun ka dhn shenja se sht i gatshm t bashkqeveris me liberal demokratt. N kto zgjedhje, ai arriti t'u marr laburistve m shum se 90 vende n parlament, duke shnuar kshtu rezultatin e tyre m t mir prej 80 vjetsh. Nga ana tjetr laburistt do t prpiqen t ruajn pushtetin. Braun do t krkoj formimin e nj qeverie po kshtu prmes koalicionit, duke i kthyer syt nga partit e vogla. Ata q do japin mundsin e formimit t nj maxhorance qeveris jan liberal demokratt, propozimet e t cilve do t bhen publike n ditt q vijn. Ekspertt tashm kan filluar t analizojn se far do t ndodh, nse nuk do t ket nj koalicion qeveriss. Ekziston mundsia q kryeministri aktual Gordon Braun t jap dorheqjen. N kt rast, Mbretresha ka t drejtn tu krkoj konservatorve, q kan numrin m t madh t vendeve n parlament, t formojn qeverin. Data formale q qeveria e re t bhet publike sht 25 maji. Nqoftse n Britanin e Madhe nuk do t ket nj maxhoranc qeverisse ather 44 milion britanikve do t'u duhet t'u drejtohen srish kutive t votimit.