N Parlamentin Europian sot kan triumfuar dashamirsit e Shqipris ndaj jodashamirsve dhe t ekulibruarit ndaj radikalve, t cilt kan tentuar t pezullojn procesin e integrimit europian t Shqipris ose at t vizave. Nga 633 deputet t pranishm, rezoluta pr Shqiprin sht votuar me 567 vota pro, 47 kundr dhe 19 abstenime.

Si pritej, amendamenti 6 pr paragrafin 10 t rezoluts, i hartuar nga ekstremistt e djatht, pr t imponuar mendimin, se Shqipria nuk sht gati pr heqjen e vizave u rrzua, duke ruajtur kshtu paragrafin se Komisioni Europian duhet t kontrolloj kushtet e mbetura t udhrrfyesit pr t'i hapur rrugn Parlamentit Europian dhe Kshillit t Ministrave pr heqjen e vizave n fund t 2010.Parlamenti Europian hodhi posht amendamentin 10, ku krkohej pezullimi i integrimit europian i Shqipris dhe po ashtu amendamentin 11, kur krkohej t mos pranohej fillimi i negociatave t antarsimit me Shqipêrin. U hodh posht amendamenti 7 i paragrafit 15 t rezoluts, ku thuhet, se Shqipria sht nj nga vendet m t korruptuara. U hodh posht gjithashtu amendamenti 8 dhe 9, ku thuhet se Shqipria bn pjes n Konferencn Islamike.

Prsa i prket amendamenteve pr ngrin politik, tre jan amendamentet q u mbshtetn:S pari, Amendamenti 1:

Parlamenti shpreh shpresn q qeveria shqiptare dhe opozita e kupton si duhet se kaprcimi i situats konfliktuale sht ky pr progresin e aspiratat europiane t Shqipris. Prshndet konkluzionet e Ministrave t Jashtm t 17 qershorit, ku thuhet se sht tashm koha q t gjendet nj zgjidhje q t prballet me testin e kohs dhe q sht prgjegjsia e qeveris shqiptare dhe e opozits q t gjejn nj zgjidhje n mnyr transparente dhe n respket t plot t Kushtetuts s Shqipris, e cila sht e nevojshme pr rrugn e vendit drejt BE-s.Amendamenti 2 shnon dhe nj ndryshim t rndsishm t rezoluts, duke hequr fjaln t gjitha materialet zgjedhore.N amendament thuhet: Parlamenti shnon, se baza e komisonit hetimor parlamentar shqiptar pr t hetuar zgjedhjet e 2009, ku kryesia e komisionit dhe shumica e tij jan t seleksionuar nga opozita, me nj mandat pr t hetuar materialet zgjedhore, duhet t zbatohet sa m shpejt t jet e mundur.Libor Roucek ka marr fjaln n seanc plenare pr t sqaruar amendamentin 2.

Libor Roucek, Zvendspresidenti i PE-s:

“Zoti President, ne kemi nj ndryshim pr kt amendament, fjala t gjitha materialet zgjedhore t ndryshohet n materialet zgjedhore”Me kt ndryshim n amendamentin 2, prjashtohet mundsia e hapjes s kutive. Po sipas amendamentit 2, komisioni hetimor duhet t prezantoj konkluzionet e tij n koh, n mnyr q t bhet i mundur aprovimi i legjislacionit t ri para zgjedhjeve lokale t 2011, mbi bazn e propozimeve t komisionit dhe t OSBE/ODHIR.N amendamentin 3, I krkohet q t hartoj draftin dhe zbatimin e nj reforme konsensuale t rregullores s procedurs s Parlamentit shqiptar, q t siguroj transparenc pr kapacitetet administrative dhe financiare, nj legjislacion t bazuar mbi ekspertizn e cilsis s lart dhe nj mbikqyrje t prfaqsimit dhe t drejtave adekuate t prfaqsuesve t opozits n komisionet parlamentare dhe aktivitetet parlamentare dhe i bn thirrje qeveris dhe opozits pr nj dialog konstruktiv pr t siguruar nj proces legjislativ t hapur dhe transparent n bashkpunim me aktort e tjer t prfshir n kt proces.Parlamenti ka hedhur posht dhe amendamentin 5 ku shprehej keqardhja pr rrzimin e kandidaturave t presidentit pr kandidatt e Gjykats Kushtetuese.