Procesi i deklarimit t pasurive pr vitin 2010 dokumentoi prfundimisht pranin e nj grupi jo t vogl milionersh n gjirin e grupit parlamentar t Partis Socialiste, t dal nga zgjedhjet e prgjithshme t 28 qershorit 2009 n Shqipri. Por “de facto”, n kt grup, mund t jen edhe m shum se 30 deputet apo zyrtar t lart socialist, t prfolur si t till deri n zyrat e Brukselit. Dyshimi t krijohet sapo shikon “fukarallkun” e kryetarit t PS-s, i cili sht katandisur n “shtpi me qira” dhe me “borxhe” pr t prballuar koston e jetess ditore apo kstin vjetor t kredis bankare prgjat vitit politikor q sapo u mbyll, prball “agallkut” t Ledi Shamkut alias Enkelejda Shkreli, bashkshortes s “hyzmeqarit” t tij n KRRT-n e Bashkis Tiran, Artan Shkrelit, i njohur nga publikimet e ndryshme n shtyp si sekseri kryesor i Rams pr lejet e ndrtimit s bashku me Alban Eftimin. Deputetja Shkreli ka n pronsi t saj: nj apartament banimi (2+1), me siprfaqe 140.8 metra katror, 12.7 metra katror ndrtes n bashkpronsi si dhe nj vend parkimi me vler 450 mij lek n Tiran. Ndrkoh, ajo disponon nj banes (2+1) n Berat, me siprfaqe 69.9 metra katror, nj banes (3+1) n Golem, nj truall n Mjull-Bathore me siprfaqe 6 000 metra katror, nj automjet tip BMW, 25 000 euro bizhuteri etj. Pyetja q t vjen vetvetiu ndrmend n kt rast, sht: Si ka mundsi q “iraku” t’ia kaloj ustait edhe n pasuri, pa mir n mjeshtri?!...
T njjtin dyshim krijon dhe t njjtn pyetje shtron edhe kur kujton pasurin marramendse t Rudina Seserit, Shegushe Ligorit, Dashnor Pezs, Artan Gait, Hazir Gashit, Gjovalin Kadelit etj., pa le m at t Tom Doshit, Fidel Yllit apo biznesmenve t tjer me emr n Partin Socialiste. Por, prvese pr numrin, dyshimi t lind edhe pr prmasat e zvogluara t pasuris reale t milionerve t majt. Por m shum sesa numri i t pasurve dhe volumi i pasuris, n kt rast, t trheq vmendjen fenomeni i “borgjezimit” t nj partie t majt. Prfaqsuesit e “vegjlis” apo “popullit t majt”, si ka dshir ta quaj Edvin Rama elektoratin e vet, nuk jan m “t part n sakrifica e t fundit n pretendime”, por disa “milioner me flokt me brilantin, unaza diamanti, me dhjetra apartamente e makina t tipit t fundit”, si i ka etiketuar n nj moment zemrimi, bashklufttari i tyre Erion Brae.
Fenomeni i milionerizimit t Partis Socialiste sht “… binjak me historin q e lindi…” kt forc politike n maternitetin e pluralizmit n Shqipri, nn kujdesin e “gjinekologut” komunist, Ramiz Alia, i cili i ushqeu majtistt “e mitur” t demokracis me “qumshtin” e pushtetit ekonomik, n vend t atij politik. T gjith e kemi parasysh porosin e tij “gorbaoviane” n nj nga mbledhjet e fundit t forumeve t larta t PPSH-s pr ta mbushur boshllkun e humbjes s pushtetit politik me “pushtet ekonomik”. Nuk sht rastsi q shumica drrmuese e dyqaneve t tregtis apo shrbimit komunal t kohs s monizmit n fillim t viteve ‘90, prfunduan n duart e t majtve, q u bn “promotor” t aktivitetit privat, n nj koh q tr jetn e tyre ishin shquar si punonjs apo npuns t zellshm t kolektivizmit. Po kshtu, nuk sht rastsi q biznesmeni i par n Shqipri u b ish-ministri i Tregtis s Jashtme t kohs s monizmit, Shane Korbeci; sikundr mund t themi t njjtn gj pr dhjetra zyrtar t tjer t lart apo diplomat t regjimit komunist. N vitet e “socializmit t dyt” shqiptar, n vitet 1997-2005, Fatos Nano e pasuroi n kushte t reja kt tez t paraardhsit t tij, i cili kooptoi n strukturat e larta t PS-s biznesment e par “t paparti”. Qllimi ishte rifreskimi i partis me “gjak t ri” milionersh, ndrkoh q milionerve t vjetr t tipit “Bai-Nai” u kishte nxjerr bojn si t korruptuar n mbledhjet e shumta t “kongresmenve” shqiptar. Pra, Nano e prdori kt manovr politike si nj mundsi “reformimi” t strukturave t PS-s pr t shtuar jetgjatsin e pushtetit t tij, t dobsuar seriozisht nga prania e korrupsionit n t gjitha nivelet e qeverisjes t asaj kohe. Ndrsa Evdin Rama, udhheqsi aktual i Partis Socialiste, e prpunoi dhe e zbatoi qysh n opozit kt teori, duke e milionerizuar tej do parashikimi dhe parimi prbrjen e strukturave t larta t ksaj force politike, me qllim “blerjen” e pushtetit qendror, duke shfrytzuar ktu edhe eksperiencn e krijuar prej tij n pushtetin lokal. Dikush mund t thot q po paragjykoj, por s’sht aspak e vrtet, pasi m posht do t shihni, q nse se s’po argumentoj, po gjykoj drejtsisht dhe parimisht, jo vetm sipas mendjes sime.
Eliz Diaz, n “El Sol” t dats 26 prill 1991, rreth nj muaj e gjysm para sesa Partia e Puns t shndrrohej n Parti Socialiste, konsideronte si shenja t identitetit t s majts “nj predispozicion m t madh ndaj politikave ekonomike t rishprndarjes e t nivelimit prpjestimor, t mbshtetura m shum te puna sesa te kapitali; m shum vmendje ndaj organizimit t far sht publike dhe e prbashkt, sesa ndaj far sht private dhe individuale; mbizotrim t vlerave t bashkpunimit dhe kooperimit ndaj vlerave t ballafaqimit e t konkurrencs; m shum vmendje ndaj lvizjeve t reja shoqrore dhe krkesave t tyre pacifiste, ekologjiste, feministe; preokupim pr realizimin faktik t t drejtave t njeriut, sidomos n lidhje me grupet e emargjinuara, t moshuarit, fmijt etj.; kmbngulje n prparsin pr t gjith, t nevojave themelore t tilla, si shndeti, shkolla, banesa; m shum ndjeshmri e dashamirsi ndrkombtare pr zonat e varfra, t varura e t deprimuara; mvetsi e vullnetit t lir dhe debatit t arsyeshm, si n marrjen e vendimeve politike mazhoritare e demokratike, ashtu edhe pr t sendrgjuar etika kritike e shndrrime, t cilat nuk imponohen me argumente autoritare ose me dogma organizmash fetare t karakterizuara nga prestigji karizmatik dhe/ose tradicional”.
Natyrisht, Fidel Yllt e Tom Dosht kan ardhur n PS jo pr t “shkrir pasurin e ta bjn…” parti, sipas ktyre parimeve t shenjta t s majts, po pr ta
partin-pushtet me do kusht, n baz t funksionit t parave t shtrenjta. Vendosmria e ksaj iniciative majtiste duket edhe tek prpjekjet, gati njvjeare t milionerve socialist, me protesta e greva urie pr t ndryshuar rezultatin legjitim t zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit 2008, pavarsisht se nj prpjekje e till maskohet me demagogjin e transparencs s kutive. Q nuk sht fjala pr transparenc demokratike, po pr tension bolshevik, e tregon edhe “gjuha e forcs” s prdorur pr ta prmbysur me dhun pushtetin legjitim t mazhorancs aktuale. Disa fakte t zbuluara koht e fundit tregojn se ultimatumet e bra nuk kan qen thjesht verbale, por militare. Jo shum dit m par, u arrestua nj antar i bands s Zan Caushit, i dnuar n munges nga gjykata e rrethit Tiran, n 2 shkurt t vitit t kaluar, i cili sht kapur n krye t turmave protestuese t Edvin Rams, duke kryer veprime aktive n bllokimin e rrugs tek Ura e Farks n Tiran e duke kundrshtuar punonjsit e Policis s Shtetit. Ndrsa kto ditt e fundit u arrestua nj tjetr militant-jomilioner, por militant i Partis Socialiste, Arben Simoni, i cili n protestat e muajit maj t ktij viti, i vendosur n krye t nj grupi militantsh ramist, t ardhur me autobus nga Lezha, ishte protagonisti kryesor q vihej n krye t protestave t paligjshme, duke ushtruar dhun ndaj qytetarve dhe forcave t rendit n bulevardin "Zogu I" n afrsi t stacionit t trenit n Tiran. Ky person, ndryshe nga lezhjani Gjovalin Kadeli, q “militantizmin” e tij ndaj kryetarit Rama e tregon me: 1 300 metr katror truall dhe nj shtpi private me siprfaqe 154 metr katror n Tresh, 180 metr katror n Shngjin, 74 metr katror apartament, 130,68 metr katror shtes pallati, 54 metr katror nj ndrtim tjetr, dy apartamente me siprfaqe 233,1 metr katror dhe 132,3 metr katror, nj restorant me siprfaqe 180 metr katror n Shngjin, 3 000 metr katror pyll dhe po kaq tok, 704 metr katror truall etj., ofron si mbshtetje; 68 cop granata ofensive dhe defensive, 86 kallpe tritol me pesh 35 kg, 200 metr linear fitil zjarrprcjells, nj automatik model 56, nj mitraloz i rnd, nj pushke 20-she, tre krehra fishek model 56 t mbushur me fishek, nj shirit me 100 cop fishek dhe nj ark me 1250 cop fishek, t mbshtjella n thas, q kishin emblemn e Partis Socialiste. Si shihet, grupi i “mitraljerve” shihet po kaq deciziv pr pushtetin e Rams sa dhe ai i milionerve, por q pr shkak t realitetit politik n t cilin jetojm, qndrojn gjithnj n prapavij. N ball jan milionert, t cilt mbshtesin pa hezitim t gjitha lvizjet e Rams q pas zgjedhjeve t fundit, duke prfshir edhe zgjedhjet brenda PS-s n qendr dhe n baz, t cilat pritet t formalizohen kto dit, n kongresin e socialistve.
Por bazuar tek ajo q thon kinezt se “paraja mund t blej nj shtpi, por jo nj vatr familjare; mund t blej nj shtrat, por jo ndrrn; mund t blej nj or, por jo kohn; mund t blej nj libr, por jo ndrgjegjen dhe diturin; mund t blej nj post, por jo respektin; mund t blej doktorin, por jo shndetin; mund t blej shpirtin por jo jetn; mund t blej seksin, por jo dashurin”, shtojm q, paraja mund t blej gjithka, por jo demokracin. Dhe kjo, sepse, sipas Rusos, “nuk ka gj m t dmshme sesa ndikimi i interesave vetjake mbi punt shoqrore”, si po ndodh n rastin e Rams.