Si mund t vrejm gjat ktij procesi mjaft t rndsishm si pr Kosovn natyrisht edhe pr Ballkanin nuk mund t thuhet se kemi t bjm m nj fush krejt t panjohur , respektivisht n kt terren nuk po shkelet pr her t par . Megjithat dihet se pavarsia e Kosovs sht nj moment kthese n t gjith historin e qenies s saj si komb dhe popull si dhe pr vet rajonin n prgjithsi . Pr kt arsye mund t prmendim disa periudha shum t rndsishme q prekin aspiratn dhe qenien ton , vitet 1988/89 , 90,95,99, jan periudha kyqe n historin cshtjes s Kosovs dhe qensis s saj ,ndrsa tani vitet 2005, 2006. 2007, si periudha m t ngjeshura n fakte e ngjarje t ksaj cshtje sa q mund t thuhet se ktu sht gjetur shprehja m e koncentruar e historis dhe e statusit t ardhshm t Kosovs n aspektin diplomatik.Nga kjo mund t thuhet se t gjith e kan kuptuar se historia sht nj msuese e madhe e popujve( respektivisht e historis s popullit t Kosovs dhe krkess s saj t kahershme) , dhe n kt kuptim i ndihmon aktort ndrkombtar q psimet eventuale q kan ndodhur dhe q ndoshta u shkon ndrmend t lshojn ndonj psim , do t kthehen prap q nga psimet t bjn msime t mdha , sepse orientimi i Kosovs dhe Ballkanit n emancipimin e tij t ecjes s plot drejt integrimeve euroatlantike sht dhe do mbetet e vetmja rrug e arsyeshme dhe stabile pr t gjith.shtja e Kosovs dhe statusi i tij si dihet deri dje ka qen e shtypur nga rregjimet e ndryshme. Por tani cshtja e Kosovs dhe statusi i saj i ardhshm ka rn n duar t sigurta dhe t zota t SHBA dhe shteteve t mdha demokratike t cilat po e paraqesin n mnyr objektive ,faktet ,brumosjen e historis s popullit t Kosovs me shpirtin e saj , aspiratn e saj n luftn pr pavarsi ,demokraci dhe integrim n sistemin e vlerave demokratike europiane etj.Kshtu mund t thuhet se vendosja e cshtjes s Kosovs n axhendn ndrkombtare si pik e rndsishme e diplomacis tregon qart se bashksia ndrkombtare respektivisht SHBA-t si faktor determinant kan punuar edhe m hert n sqarimin e historis s ktij problemi dhe zgjidhjes s statusit t tij, por tani jan duke punuar m intensivisht q Kosovn ta vendosin dalngadal n djepin e saj si shtet me qasje t ecjes drejt integrimeve euroatlantike, prandaj e gjith kjo arritje deri te pavarsia e Kosovs mund t quhet si nj produkt i suksesshm diplomacis Amerikane dhe shteteve tjera demokratike q prkrahin at.Kshtu q me t drejt mund t themi se kjo dinamik e re e zhvillimeve t ngjarjeve ballkanike sht rrjedhoj e prpjekjes s shtuar t diplomacis dhe politiks s SHBA-s dhe shteteve tjera demokratike n prkrahje t Ballkanit q t lirohet dhe t marr frymn e demokracis dhe t progresit drejt integrimeve europerndimore. Dhe ktu mund t grshetohen dy faktor: s pari faktori i ngritjes s kombeve n nivelin e vullnetit t tij dhe respektimit t s drejts pr vetprcaktim kombtar si shtet me qasje demokratike ,prosperues dhe liruese, dhe s dyti faktori i rimkmbjes ekonomike dhe i msimit n praktik t demokraic dhe respektimit t t drejtave t njeriut, ligjit , rendit, siguris dhe hapjes s rrugs pr integrim n strukturat perndimore .Dhe krejt n fund kto momente politike dhe diplomatike jan pjes e madhe e njohjeve t reja dhe e lvizjeve t reja t aktorve ndrkombtar pr ta ln t programuar politikn dhe diplomacin n Ballkan n gjirin e demokracis , paqes dhe stabilitetit afatgjat. Kshtu q edhe pavarsia e Kosovs dhe ardhmja e saj sht nj projekt i madh i kohs moderne t demokracis s prparuar t SHBA s dhe shteteve t tjera demokratike q prkrahin iden dhe vizionin amerikan dhe njkohsisht sht vepr e prbashkt e bashksis ndrkombtare dhe e popullit t Kosovs.