Mendimi kshillues i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis nuk do t prcaktoj asgj, por do t jet nj kshill pr dika q ka ndodhur n t kaluarn e jo nj udhzim pr t ardhmen. Pra nuk vihet ne dyshim ligjshmria e pavarsis s Kosovs, dhe as ligjshmria e njohjes s ksaj pavarsie.M shum vende e kishin t pamundur t mbshtesin rezolutn serbe se sa q votuan n favor t saj. Nga 80 vende q ose abstenuan ose votuan kundr, shumica prej tyre ishin vende kryesore t Bashkimit Evropian dhe vende perndimore, me t cilat duhet t bashkpunoj ngusht Serbia, derisa po ecn drejt integrimeve n Bashkimin Evropian dhe n strukturat euroatlantike. Sipas ksaj del se nuk ishte nj rezultat i mir pr Serbin.

Vendimi i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis mbi kt shtje do t marr nga nj deri n dy vjet dhe nj vones e till nuk sht n interes t stabilizimit t Ballkanit.Nuk sht i papritur rezultati i votimit t rezoluts serbe n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara. Sa i prket njohjeve t ardhshme t Kosovs, vendimi i Gjykats Ndrkombtare sht joobligativ dhe kjo nuk do t ndikoj shum n njohjet e ardhshme. Disa njohje do t vijn ngadal dhe disa do t prmbahen nga njohja e pavarsis s Kosovs.Suksesi m i madh pr Serbin sht i karakterit t brendshm, q shtja t paktn pak t depolitizohet dhe t shndrrohet n shtje juridike. Nse kjo i ndihmon Serbis q n planin e brendshm, t lviz nga shtja e Kosovs, kjo do t ishte shum mir.Asambleja e Prgjithshme e Kombeve t Bashkuara miratoi krkesn q Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis t jap opinionin e saj, nse shpallja e pavarsis nga Kosova prputhet apo jo, me t drejtn ndrkombtare. Rezultati i votimit n Asamblen e Prgjithshme ishte 77 vota pro, 74 abstenime dhe 6 vota kundr.Pritet q dy deri n tre vjet t kalojn derisa Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis n Hag ta jap opinionin e saj. Shtetet e Bashkuara t Ameriks mbshtetsi m i madh i pavarsis s Kosovs, ishin nj prej 6 vendeve q votuan kundr rezoluts.Njohja e pavarsis s Kosovs nga nj numr gjithnj e m i madh vendesh sht n prputhje me ligjin ndrkombtar. Nga pikpamja praktike, pavarsia e Kosovs sht e pakthyeshme.

48 vende e kan njohur Kosovn si nj shtet t pavarur, prfshir 22 nga 27 vendet e Bashkimit Evropian. 144 vende t tjera antare t OKB-s nuk kan marr ende nj vendim.