Presidenca nuk trhiqet nga qndrimi i saj pr t sjell n shtator emrat e rinj t Gjykats Kushtetuese, ku krahas kryetarit ka skaduar dhe mandati i 4 prej antarve t saj. E vetmja arsye e vonesave n proces, sipas ekspertve t Presidentit, sht procedura e tejzgjatur me t ciln Kuvendi trajton dekretet e kreut t shtetit. Kshilltari i tij juridik, Spiro Pei, bri dje t ditur se Presidenti Topi po vepron n respekt t plot t Kushtetuts dhe me transparenc t plot. Sipas tij, vonesat n mosemrimin e antarve t rinj t Gjykats Kushtetuese kan ardhur si pasoj e burokracive t Parlamentit dhe jo pr faj t Presidentit. Pei prmendi se puna e Kushtetueses nuk bllokohet ashtu si pretendon mazhoranca, pasi t gjith antart, ndonse me mandat t skaduar, jan n detyr. Ndrsa, shtoi ai, n nenin 11 t ligjit pr funksionimin e ksaj gjykate prcaktohet qart q n munges t kryetarit, institucioni drejtohet nga nj tjetr gjyqtar i przgjedhur prej tij. “Nga 9 kandidat t Kushtetueses, vetm 4 prej tyre u ka mbaruar mandati. Asgj nuk e pengon Presidentin t zgjedh antart e Gjykats Kushtetuese. Por prpjekjet nuk kan t bjn vetm me Presidentin, pengesat jan nga burokracia e Kuvendit”, - ka deklaruar Pei. Ai theksoi se Presidenti sht i angazhuar pr zgjedhjen e kryetarit t ri t Kushtetueses dhe ka saktsuar se edhe antart e rinj do t zgjidhen brenda shtatorit, kur fillon dhe sesioni i ri parlamentar.


"Do t ngelet pr ditt e para t shtatorit, sepse fillon sesioni i ri i Kuvendit t Shqipris. Krijohet mundsia e przgjedhjes s nj kryetari brenda t gjitha kritereve q duhet t prmbushin nj funksion t till mjaft t rndsishm. Nuk sht pengesa nse ishte Kuvendi i mbledhur apo jo. Penges kan qen, ve shkaqeve q prmenda m lart, edhe burokracia, zgjatja dhe mnyra e posedimit nga vet Kuvendi i Shqipris, n miratimin t paktn t atyre kandidaturave q jan paraqitur prej Presidentit t Republiks", - deklaroi Spiro Pei, kshilltar ligjor i Presidentit.