Duke nisur nga semestri i dyt n universitete jo vetm pedagogt do t ken mundsin pr t vlersuar studentt, por edhe kta t fundit do t bjn nj vlersim t till. E gjith kjo do t bhet e mundur pas plotsimit t nj formulari, t cilin do student duhet ta mbush prpara se t hyj n provim n prfundim t ktij viti shkollor. Me an t ksaj forme vlersimi, studentt e Universitetit t Tirans do t ken mundsi t vlersojn pedagogt e tyre pr performancn gjat zhvillimit t lnds si dhe sjelljen e tij me studentt. Pas vendimit t senatit akademik pr hartimin e ksaj forme vlersimi, ajo u sht shprndar t gjitha fakulteteve pr t'u konsultuar m tej dhe me grupet e interesit. Me an t ktij formulari, studentt nuk do t vlersojn vetm pedagogt e tyre, por edhe lndn dhe infrastrukturn e vn n dispozicon ka do t mundsoj identifikimin e shpejt dhe real t problematikave q ka Universiteti i Tirans.