Ka qen nj “ndeshje” e vshtir mes organizatorve t Festivalit t Butrintit, Ministris s Kulturs n Tiran dhe Teatrit t Shkupit pr shfaqjen e “Per Gynt” t Ibsenit, me regji t Slobodan Unkovskit. Fillimisht e parashikuar pr t qen pjes e programit t festivalit t teatrit dhe m von e hequr pr shkak se krejt parapritur ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferi, shkurtoi fondin, dje nga organizatort e “Butrint 2000” bhet e ditur se shfaqja e Unkovskit, produksion mbarshqiptar, do t jet pjesmarrse, n ditn e fundit t festivalit. “Per Gynt” do t shkoj n Butrint si projekt i financuar nga ministria, pasi mediat kosovare dhe pikrisht nj prej protagonistve, aktori Bajrush Mjaku, ka reaguar mjaft ashpr pr kt prjashtim.


Ndrsa organizatort e “Butrint 2000” jan shprehur se ka qen nj zgjedhje e vshtir pr ta ln kt pjes jasht programit, vetm me arsyen se “jemi tant” dhe se nuk mund t ktheheshin mbrapsht, papritur, trupa q jan lajmruar gjasht muaj m par. Nuk sht hera e par q n kt festival ndodhin t papritura t tilla, pasi Ministria e Kulturs shpesh sht dyshuese me mbshtetjen e saj, duke i ln n pritje organizatort deri n momentet e fundit. Ndrsa buxheti vazhdon t jet pika m delikate pr mbijetesn e festivalit, kt vit shnohet edicioni i 11-t i ktij takimi teatror, q mbahet m 17 deri m 22 korrik. Drejtori i tij, Alfred Bualoti, ka shkurtuar listn e programit dhe njofton se do t debutojn pes trupa t teatrit antik nga Evropa dhe Ballkani. Nata e 17 korrikut hapet me regjisorin bullgar Alexander Morfov, me “ndrra e nj nate vere”, t Shekspirit; natn e dyt, regjisori maqedonas Slobodan Unkovski me Teatrin Kombtar Shqiptar Shkup, Teatri Kombtar Kosov, Teatri Kombtar Shqipri n veprn e Henrik Ibsenit “Per Gynt”; Teatri Kombtar i Operets “Ion Dacian”, Bukuresht, Rumani me “Romeo dhe Zhuljeta”, musical nga Gérard Presgurvic, me regji t t njohurit Kero; dhe mbyllet me “Elektrn” e Teatrit Kombtar Shqiptar, me regji t Adonis Filipit. Do t ket dhe nj mbrmje kushtuar kompozitorit polak Shopen. Ikn nga programi “Elektra” prshtatje dramatike sipas Sofokliut dhe Euripidit nga Mihail Mniui.