Të shtunën në postën elektronike, në shumë media, ka mbërritur një mesazh sensibilizues, një nismë për të përkrahur dhe ndihmuar financiarisht familjen e shkrimtarit Petro Marko, gruaja dhe djali i të cilit janë në gjendje të rëndë shëndetësore.
Shkrimtari Petro Marko, q n letrsin ton sht nj nga penat e forta t t gjitha kohve, vuajti gjith jetn nga antikonformizmi i tij. Ish-lufttari i Spanjs u burgos nga t gjitha regjimet, aq sa kur e burgosn edhe n kohn kur Mehmet Shehut, me t cilin kishin qen bashk n Spanj, ishte kryeministr, ai i drejtoi nj letr, ku i thoshte: “’po ndodh? Mos duhet t dalim prsri n mal?” Ai kujtonte si e ka shkruar edhe n nj nga librat e tij, sa t rnd e kishte kur udhtonte me tren, me trastat me ushqime pr t birin n burgjet e ndryshme, n veri apo n jug t vendit, sidomos kur udhtart e njihnin se kush ishte, madje disa e dinin edhe se ku vinte.


Presidenti i Republiks i ka akorduar titullin “Nderi i Kombit” shkrimtarit Petro Marko, po sot gruaja dhe djali i tij, t smur rnd, kan nevoj pr asistenc mjeksore t specializuar e trajtim mjeksor, q me t ardhurat q kan, nuk i prballojn dot kurrsesi.


Safo, gruaja e Petros kishte koh q lngonte dhe e bija prkujdesej pr t, po gjendja sht prkeqsuar. Nga ana tjetr edhe i biri, i cili para disa vitesh ka psuar nj aksident, sht smur dhe n shtrat, e vajza sht e vetmja q duhej t kujdesej pr t dy, duke ndenjur gati 24 or n kmb. Arianita, e vetmja n familje q ishte n gjendje t punonte, ka vite q merret me prgatitjen e veprave t t atit pr botim apo prkujdeset pr t mn, por nuk kan ndonj prfitim nga ato botime.


sht nj familje artistsh: Petro Marko, sot mban titullin “Nderi i Kombit”, ishte shkrimtari, q t gjith e kemi njohur q n bankat e shkolls. Kush nuk i ka lexuar librat e tij “Shpella e piratve”, apo “Hasta la vista”, “Qyteti i jugut” etj. Safo Marko, gruaja e tij, ka hyr n shtpit tona me ilustrimet e abetares apo t veprave letrare pr fmij, q shquheshin pr elegancn e vizatimit e ngjyrat e gzuara, duke marr vlera pavarsisht nga vlera e tekstit. Jamarbr Marko, djali i tyre, q n mosh t re provoi burgun e diktaturs nn pretekstin e agjitacion-propagands, sht poet, autor i disa librave me poezi mjaft t bukura. Arianita, vajza poliglote, sht grafiste e piktore, por prgjegjsia pr kujdesin ndaj nns e vllait e ka
t heq dor nga krijimtaria e t lr koh vetm pr promovimin dhe ribotimin apo botimin e veprave t njohura e t panjohura t t atit.


Le t shpresojm q ky sensibilizim mediatik do t ndikoj e ndrgjegjsoj pushtetart, q t kujdesen pr familjen e atij q kan quajtur “Nderi i kombit”, duke respektuar kontributin e pamuar t shkrimtarit Petro Marko n letrsin shqiptare dhe t mundsojn q gruaja e djali i tij t ken mjekimin e duhur dhe infermiere t specializuara gjat 24 orve dhe vajza e tij t ket nj pun q t jetoj me dinjitet.