Tabut e konsiderimit t nj populli armik kan rn njher e prgjithmon n Ballkan. Vizita e zvendskryeministrit t vendit, Ilir Meta, n kryeqytetin e Serbis dy dit m par sht pa dyshim nj ogur shum i mir pr marrdhniet e Shqipris me kt vend ballkanik. Beogradi zyrtar ka t drejt kur flet pr nj vizit historike. Serbia sht n ringritje, jo thjesht dhe vetm n opinionin pozitiv dhe simpatin e Bashkimit Evropian (ka dorzuar Karaxhixhin, kriminelin m t madh t lufts n Serbi), por investimet e huaja n kt vend jan katrfishuar, n krahasim me periudhn e menjhershme t paslufts s NATO-s. Serbia do t kthehet shum shpejt n nj fuqi ekonomike t rajonit dhe marrdhniet ekonomike me t jan t rndsishme, jo vetm pse sht dispeeri ballkanik i energjis q importohet e eksportohet n gadishull. Prmirsimi i marrdhnieve dhe zgjerimi i bashkpunimit ekonomik do t tulas pasionet joshqiptare dhe shovene serbe, ende t gjalla. Makiaveli thoshte gati dy shekuj m par: “Kush bn tregti e nxjerr fitime, nuk bn luft”. Serbia sht partneri i par tregtar i Kosovs (kjo natyrshm, pse Kosova ka qen pjes e Jugosllavis s Titos pr m shum se 43 vjet). Ka pasur nj bllokad t heshtur t shum bizneseve dhe aktiviteteve ekonomike shtetrore serbe ndaj Kosovs dhe shteti m i ri i Evrops e ka vuajtur kt. Prmirsimi edhe m tej i marrdhnieve Shqipri-Serbi e ndihmon Kosovn t prmirsoj strukturn e tregtis me Serbin, n dobi t furnizimit t mbi 2 milion kosovarve. Vrtet tregtia dhe shkmbimet ekonomike Shqipri-Kosov kan njohur nj vrull t jashtzakonshm sidomos dy vitet e fundit, pas shpalljes s pavarsis s shtetit kosovar, por prap nuk jan n nivel t till q t zvendsojn importet nga Serbia. N t njjtn koh, pr shkak t afrsis gjeografike, Kosova, ekonomia e saj dhe siprmarrsit kosovar i kan t gjitha mundsit dhe interesat ekonomike t shtojn eksportin n Serbi. Vet dalja n det e Kosovs, projekti i madh i marrjes me koncesion t portit t Shngjinit pr Kosovn (i cili pr fat t keq, ende nuk ka gjetur jehonn e duhur dhe gatishmrin konkrete t Tirans zyrtare), mund t’i shrbej edhe Serbis, pse mallrat dhe shrbimet e saj afrohen me trafikun e kontejnerve n detin Adriatik. Mund t jet m e leht pr bizneset serbe t deprtojn nga Mali i Zi ose Kosova pr n Shngjin, sesa nga Kroacia. N rastin m t keq, Serbia do t kishte nj alternativ me portin e modernizuar dhe t zgjeruar t Shngjinit. Po vet Shqipria? Me prmirsimin dhe rritjen e marrdhnieve me Serbin, jo vetm fitojm politikisht n syt e Brukselit pr punn e shklqyer n marrdhniet dypalshe n rajon. Me vizitn e Mets n Beograd ndihen m mir t gjith shqiptart q jetojn n Serbi, jo vetm ata t Lugins s Preshevs. E gjith hapsira shqiptare n Ballkan fiton. Integrimi si pr Tirann dhe pr Prishtinn fitohet me hapa konkret, jo me fjalime pragmatiste. Biznesi serb sht i mirpritur n Shqipri. Po ashtu hapen tregjet serbe m shum pr biznesin shqiptar. Mund t eksportojm m shum prodhime tonat, pse standardet serbe jan shum m “mikpritse” nga ato t BE-s. Mund t fitojm nga rrugt, turet dhe operatort turistik t Serbis. Ky vend ka pasur hovin turistik m t madh n Evrop vitin e kaluar. Nga ana tjetr, nuk ka prse t mos e provojn kompanit m serioze t ndrtimit tek ne q t ndrtojn edhe n Beograd dhe Nish. Njlloj sikurse jan t pranishme me shum sukses n Prishtin e Prizren. Serbia sht shndrruar n kantier t madh ndrtimi tashm. I gjith Ballkani ia vlen t’i afrohet BE-s si nj treg i vetm ku shtetet e tij ndrveprojn edhe ekonomikisht me intensitet prbrenda. Ja prse nse sjellim Beogradin m afr nesh, do t kemi vetm prfitime. Mendsia shovene e konsiderimit t t gjith serbve si shovinist (ksaj radhe prej nesh) t pandreqshm dhe si armiq t shqiptarve ka pernduar njher e prgjithmon si pr Tirann, ashtu dhe pr Prishtinn zyrtare. Dhe kjo, n t mir t gjith ballkanasve.