Prfundojn punimet pr rikonstruksionin dhe zgjerimin e unazs veriore t qytetit t Kors. Projekti prfshin segmentin nga kryqzimi i Erseks deri n varrezat e qytetit dhe ka nj vler prej137 milion leksh. Ky segment i prfunduar i unazs u bashkngjitet 4 lotve t tjera t prfunduar m par. Ministri Olldashi ka inspektuar punimet dhe n t njjtn koh sht ndalur dhe n segmentin Qaf-Than - Lin - Pogradec si dhe n Quks - Qaf-Pllo. N rrugn turistike Qaf-Than - Lin - Pogradec jan shtruar 2 km e par, punimet po kryhen me ritme t larta dhe n shtator priten t prfundojn 5 km t tjer. Segmenti rrugor Quks - Qaf-Pllo sht drejt asfaltimit, tashm ka prfunduar traseja dhe hedhja e shtress s stabilizantit si dhe kan prfunduar punimet n pjesn m t madhe t veprave t artit. Ky segment, pjes e Boshtit Juglindor, shkurton me 12 km aksin e mparshm rrugor Quks - Pogradec - Kor. Gjat inspektimit t punimeve, ministri Olldashi vlersoi punn voluminoze t
pavarsisht vshtirsive t shkaktuara nga reshjet e shumta t ktij dimri. Ndr t tjera ministri Olldashi u shpreh: “Si edhe duket, po marrin form km e par t rrugs Quks - Qaf-Pllo, nj segment i ri, i cili shkurton me 30 minuta kohn e prshkrimit t itinerarit drejt qytetit t Kors”. “Ky segment q shmang korridorin ekzistues lindje - perndim, ka nj rndsi t madhe pr zonn pasi i jep nj frymmarrje t re Quksit, Mokrs e m gjer”, - u shpreh kryetari i komuns Quks.