Gjatë gushtit, APRIAL do të analizojë të dhënat dhe më 13 shtator shpallen rezultatet e fituesve
Ka prfunduar dje afati i fundit i plotsimit t formularit A2 dhe burime nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencs bjn t ditur se Agjencia e Pranimit dhe Regjistrimit n Institucionet e Arsimit t Lart, APRIAL, ka trhequr nga t gjitha shkollat e mesme formulart. Agjencia do t analizoj t gjitha t dhnat e plotsuara nga maturantt n formulart a2 dhe m pas, n saj t softwerit t Maturs Shtetrore do t grumbulloj t dhnat dhe do t shpall fituesit. Burime nga Agjencia e Pranimit dhe Regjistrimit n Institucionet e Arsimit t Lart bjn t ditur se shpallja e fituesve do t bhet m 13 shtator, ndrkoh q regjistrimi n universitetet publike do t nis menjher pas shpalljes s fituesve. Regjistrimi kt vit do t bhet vetm me dy faza, fazn paraprake dhe at prfundimtare, duke shmangur formulart A3 dhe A4.


Vonesa me formularin


Si pasoj e problemeve t kopjimit, rreth 3 mij maturant nuk i morn n koh prgjigjet e tyre. Burime nga MASH bn t ditur se ishte pikrisht ky problem q kishte vonuar procedurat dhe jo probleme teknike apo t llojeve t tjera. N kt mnyr, Agjencia e Vlersimit t Arritjeve t Nxnsve kishte proceduar duke bllokuar tezat e t 20 shkollave t dyshuara pr provim, duke i rikorrigjuar nga e para t gjitha testet. Megjithat, si rezultoi, vetm nj pjes e vogl e tyre kishin kopjuar nga njri-tjetri, duke i dhn fund ankthit t rreth 3 mij maturantve, t cilt ishin pr m se nj jav n pritje t rezultateve. Si pasoj e ktyre vonesave, t paprecedenta pr maturn, Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka vendosur shtyrjen e afatit t fundit t plotsimit t formularit A2, proces i cili prfundoi dje.


M 13 shtator rezultatet


M 13 shtator do t shpallen fituesit e universiteteve, pas renditjes q do t kryej Agjencia e Pranimeve dhe Regjistrimit n Institucionet e Arsimit t Lart, APRIAL, pran Ministris s Arsimit dhe t Shkencs. Burime nga MASH bjn t ditur se data sht prcaktuar dhe se nuk pritet t ket ndryshime, me gjith vonesat n plotsimin e formularit A2, i cili prfundon t dieln. Regjistrimi i maturantve fitues npr shkolla kt vit do t kryhet vetm n baz t formularit A2, pa pasur formulart A3 dhe A4 q kan funksionuar gjat viteve t kaluara. Pr m tepr, burime nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencs bjn t ditur se nuk do t ket as ulje vize pas fazs s par t regjistrimeve, pasi kjo do t sillte humbje kohe pr vitin e ardhshm akademik. N kt mnyr, regjistrimi do t kryhet vetm n dy faza: regjistrimi paraprak dhe ai prfundimtar, n baz t krkesave t maturantve t shprehura n formularin A2.