Ka prfunduar raundi i dyt i negociatave midis Partis Demokratike dhe Partis Socialiste, pr zgjidhjen e ngrit politik n Shqipri prej disa kohsh. Ngrci politik sht krijuar si pasoj e kundrtimit t zgjedhjeve t prgjithme t mbajtura mbi nj vit m par nga ana e Partis Socialiste. Takimi sht zhvilluar pa pranin e mediave dhe protagonist t ktij takimi kan qen kryetart e grupeve parlamentare t dy partive t prfshira n negociata, pr demokratt Astrit Patozi dhe pr socialistt Gramoz Rui.