Vlore-Nje aksident i rende me nje bilanc tragjik per anetaret e nje familje ka ndodhur ne oret e mbremjes se djeshme ne Vlore. Dy persona kane humbur jeten dhe 2 te tjere jane plagosur, ndersa ka shpetuar per mrekulli djali i vogel 10-vjecar i kesaj familjeje, kur makina me te cilen ata udhetonin ka rene ne nje grope 15 metra te thelle. Burime nga vendngjarja konfirmojne se viktima te ketij aksidenti jane Zenel Haskaj, 72 vjec dhe Vathi Shkurtaj 40 vjece, ndersa jane plagosur ne gjendje te rende Mondi Haskaj drejtuesi i automjetit, si dhe Juela Haskaj, nusja e vellait te tij. Mesohet se pjestaret e familjes Haskaj, Mondi, babai i tij Zeneli nusja e djalit tjeter, Juela dhe djali i saj 10-vjecar Mateo, po udhetonin nga shtepia e tyre, qe ndodhet tek "Kalaja", ne nje zone informale ne drejtim te qytetit te Vlores. Per shkak te rruges teper te keqe dhe baltes se krijuar nga shirat, makina e tyre Opel Astra me targe VL 3588B, ka rreshkitur dhe ka rene ne gropen e nje pallati ne ndertim, ne 15 metra thellesi. Per pasoje kane gjetur vdekjen e menjehershme Zenel Haskaj, ndersa jane plagosur rende djali i tij qe drejtonte makinen, si dhe nusja e djalit tjeter. Menjehere lajmi eshte marre vesh nga familjaret e tjere, te cilet kane nxituar te shkojne drejt vendit te ngjarjes. Ne kete moment, nusja e Mondit, drejtuesit te mjetit, duke pare vendin ku kishte rene makina, ka rreshkitur dhe ka rene ne grope duke gjetur vdekjen e menjehershme. Ekspertet e policise kane shkuar ne vendngjarje, ku kane nxjerre nga gropa makinen me viktimat dhe te plagosurit. Nga kjo ngjarje ka shpetuar per mrekulli djali 10-vjecar, Mateo Haskaj, i cili mesohet se nuk ka pesuar demtime. Te plagosurit jane derguar ne spitalin e Vlores, ku deri ne oret e vona te mbremjes mesohet se ishin ne gjendje te rende te jeten. Policia ka nisur hetimet per te zbardhur shkaqet e ketij aksidenti me bilanc tragjik per familjen Haskaj.
Viktimat

Zenel Haskaj 72 vjec


Vathi Shkurtaj 40 vjece
Te plagosur


Mondi Haskaj


Juela Haskaj