Kryeministri Sali Berisha i ka drguar nj letr ngushllimi Kryeministrit t Republiks Popullore t Kins, Wen Jibao, pr prmbytjet n veriperndim t Kins, si pasoj e t cilave kan humbur jetn qindra persona, si dhe jan shkaktuar dme t tjera njerzore e materiale. “M lejoni q, n kto aste dhimbjeje, t’Ju shpreh n emrin tim dhe t qeveris shqiptare, ngushllimet m t sinqerta pr familjet e viktimave. Shqiptart ndajn me Ju, qeverin dhe popullin mik kinez hidhrimin pr humbjen e jetve njerzore, ndaj, edhe n emr t tyre, m lejoni t’Ju ripohoj ndjenjat m t sinqerta t solidaritetit njerzor”, - shkruan Berisha n letrn e tij. Kreu i qeveris ka ngushlluar dhe Kryeministrin e Republiks s Malts, Lawrence Gonzi, pr humbjen e ish-Presidentit Guido de Marco. Berisha ka kujtuar vizitn e ish-Presidentit n Shqipri, ndrsa ka theksuar se ajo i ka shrbyer zhvillimit t mtejshm t marrdhnieve t shklqyera midis dy vendeve tona, forcimit dhe zgjerimit t bashkpunimit dypalsh dhe atij rajonal. “M lejoni shklqesi, q, n emr t qeveris shqiptare dhe n emrin tim personal, t’i shpreh ngushllimet m t thella bashkshortes s tij, znj. Violet Née Saliba, fmijve, si dhe gjith popullit maltez, pr humbjen e ktij personaliteti t shquar”, - shkruan Kryeministri Berisha.