Opozita e konsideron permbytjen nje veper penale dhe kerkon hetimin e saj dhe nxjerrjen para ligjit te pergjegjesve.
Zoti, Taulant Balla tha ne nje komunikim me median se Partia Socialiste mberrin ne kete konkluzion pasi eshte konsultuar me eksperte te fushes e pasi ka mbledhur te dhena te mjaftueshme sipas tij ne terren.“Deklarojm me prgjegjsi t plot, se nga t gjitha informacionet q ne kemi mbledhur dhe po administrojm nga verifikimet n terren si dhe konsultimet me ekspertt hidroteknik na rezulton se kjo prmbytje sht nj vepr penale e pastr abuzimi. N kt vepr penale, identifikojm si persona prgjegjs Sali Berishen dhe Dritan Priftin. T dy kta persona n bashkpunim me njri-tjetrin dhe me persona t tret kan vn n rrezik, me dashje dhe paramendim, sigurin e kaskads hidroenergjitike mbi lumin Drin. Korporata Energjitike vazhdon t gnjej publikun duke thn se shakarkimet n Fierz filluan m dat 30 dhjetor n kuotn 285.9 metra, ndrkoh q disponohen dokumenta zyrtar pr fillimin e shkarkimeve m datn 2 janar”, u shpreh Balla.Edhe nje here deputeti Balla i kekroi Prokurores se Pergjithshme te nise hetimet per te cuar para drejtesise autoret e ngjarjes ne veri te vendit.