Kombetarja shqiptare e peshengritjes eshte kthyer me 10 medalje, nga te cilat 6 ari, 2 argjendi dhe 2 bronzi nga Kupa e Ballkaniades qe u zhvillua ne Sarajeve.

Paraqitjen me te mire e beri, Daniel Godelli i cili arriti te fitoje 3 medalje ari ne peshen 64 kg dhe te shpallet peshngritesi me i mire i turneut.

Pak kohe me pare, 16-vjecari u shpall kampion europe per peshen 62 kg ne dy garesh.

Supriza e kombetares shqiptare eshte peshngritesi elbasanas Arduen Hoxha i cili mori gjithashtu 3 medalje ari dhe u shpall sportisti me i mire i ri. Per Hoxhen kjo ishte pjesemarrja e pare ne nje aktivitet ballkanik.