Petro Koçi, ish-funksionari i lartë i PS-së, që prej shkurtit të 2009-s ka krijuar partinë e re PSV, për shkak të mungesës së demokracisë brenda partisë, analizon politikën aktuale të partisë mëmëPetro Koi, ish-funksionari i lart i PS-s, q prej shkurtit t 2009-s ka krijuar partin e re PSV, pr shkak t mungess s demokracis brenda partis, analizon politikn aktuale t partis mm. N kt intervist pr “standard”, z. Koi nuk fsheh faktin q Edi Rama erdhi n krye t PS-s prmes sponsorizimit t biznesmenve. Madje, kreu i PSV-s prmend pa hezitim faktin se PS-ja sht transformuar n nj parti t lidhur m shum me biznesin e madh sesa me shtresat e gjera sociale t mesme apo t ulta ekonomikisht. Koi s’e ka t vshtir t bj dallimin mes tij dhe ish-kryetarit Fatos Nano pr mnyrn e drejtimit t PS-s. Sipas tij, partia ka qen m kolegjiale, m demokratike, m e hapur dhe m kurajoze pr t pranuar prgjegjsit e veta dhe strukturat e partis dhe drejtuesit ishin m t kontrollueshme nga antarsia. “Tani, - pohon Koi, - sundon kontrolli nga lart”. Pr kt t fundit, Koi thot se Rama gaboi q nuk e mbshteti n ambicien pr t’u
kryetar shteti. Pr sa i prket mundsis s rikandidimit t Rams pr kryetar bashkie, Petro Koi bn t qart: “M duket se pozicioni i tij si kryetar partie sht lidhur fort me zyrn e kryetarit t Bashkis s Tirans. Ky sht nj realitet tashm, t cilin socialistt e kan mbshtetur. Un jam pr ndarje detyrash. Por, se ’do ndodh, do varet nga vet Rama dhe PS-ja”.


Zoti Koi, pas kaq kohsh, a mendoni se ishte veprimi i duhur q u larguat nga PS-ja?Mendoj se nuk jam larguar un nga PS ja, por ndodhi nj largim i organizuar i PS-s nga programi dhe fryma socialiste. Ndodhi nj shndrrim i djatht i PS-s e sidomos i forumeve qendrore t saj. Shkputja organizative nga PS-ja nuk arriti t shrbente n lartsin e duhur pr t ushtruar presionin e mjaftueshm dashamirs ndaj saj, n mnyr q t shmangeshin nj sr deformimesh djathtiste n sjelljen politike dhe formsimin e prfaqsimit. Pr kt ndihem shum i zhgnjyer. Nga ana tjetr, kjo shkputje solli edhe dmtim t interesave t mia politike, gj pr t ciln nuk jam shum i zhgnjyer, sepse kjo ka qen e parashikuar. Ishte nj sakrific q nuk vlejti n masn e duhur. Nuk jam penduar pr projektin e formimit t PSV-s. Prisja m shum nga reagimi qytetar ndaj privatizimit t politiks dhe shtetit t sanksionuar me dhelpri n Kushtetutn e Shqipris.Politika q po ndjek Edi Rama gjykoni se i shrben nj klani t caktuar njerzish brenda partis, gj q solli edhe kundrshtit e brendshme, deri dhe n largime nga PS-ja?Me ndryshimet kushtetuese t 21 prillit 2008 politika u shrben vetm klaneve t caktuara. Partit dhe lidert e tyre kan dal jasht kontrollit t qytetarit. E keqja sht se qytetart e aprovuan kt lloj sistemi t korruptuar politik n 28 qershor, ndrsa votuan n shumic Ramn dhe Berishn. Qytetart nuk e vrasin mendjen pr Kushtetutn, por pr emrin e Kryeministrit dhe t ministrave, megjithse mirqenia e tyre demokratike dhe sociale varet m shum nga raporti kushtetues i tyre me shtetin dhe politikn dhe jo dhe aq nga emri i Kryeministrit. Sigurisht q PS sht transformuar n nj parti t lidhur m shum me biznesin e madh sesa me shtresat e gjera sociale t mesme apo t ulta ekonomikisht.Vazhdon t jet Edi Rama nj fondamentalist, si e quajtt ju n vitin 2007?Un nuk besoj se njerzit n moshn time apo t Rams mund t ndryshojn thelbin e mentalitetit t tyre. Un n prgjithsi mundohem t prdor nj gjuh politike t qet n vlersimin e fenomeneve dhe personaliteteve t politiks. Rama sht pjes e procesit t privatizimit me ligj t politiks dhe shtetit, po ashtu si zoti Berisha. Kriza politike e kohve t fundit sht pasoj e ndryshimeve regresiste t Kushtetuts dhe t Kodit Zgjedhor. Natyrisht q pr nj socialist si un PS mbetet m prgjegjse n at aksion fondamentalist t kapjes s Kushtetuts nga Kryeministri.A sht klani i tij, biznesment e pasur, ata q po e mbajn Ramn n krye t PS-s?Ardhja e Rams n krye t PS-s sht sponsorizuar nga biznesi, por ai po rri n krye t PS-s me mbshtetjen e socialistve. Mendoj se ata q mendojn se problemi n PS sht vetm Rama, e kan gabim. Problemi sht se politika aktuale e PS-s ka mbshtetjen e kongresit dhe forumeve t tjera t partis. Pra, PS ka ndryshuar n kto vite. sht nj ndryshim i djatht. Dhe PS nuk ndryshon dot me presion nga jasht apo duke organizuar humbje t Rams. Duhet nj qasje tjetr.Prej javsh, PD-ja po e akuzon Ramn pr afera korruptive, sidomos me lejet e ndrtimit n Tiran. Ka t drejt n kt rast PD-ja?

PD ka
pazare me Ramn q akuzon pr sheshe ndrtimi. Kapjen e politiks dhe t vet PS-s nga industria e shesheve t ndrtimit e kam denoncuar qysh n gjenez t fenomenit. Pazari PD-PS pr klubin Partizani apo sheshet te Lliqeni Artificial i Tirans nuk mbulohet dot me akuzat e ditve t fundit nga selia e PD-s.Nj pjes e grupit kuvendor t PS-s, por edhe strukturave t saj, krkojn rikthimin e Nanos. I ktij mendimi jeni edhe ju?Nuk mendoj se mund t ket rikthim t Nanos n drejtim t PS-s. Nuk ekziston asnj shans organizativ pr kt. Nga ana tjetr, Nano ka
gabime pas 2005-s. Ai ka
disa show pro Berisha, show q e kan reduktuar drejt prqindjesh pa rndsi peshn e tij n PS. Nano me ose pa dashje ka ndihmuar n rritjen e pushtetit moral t Rams tek socialistt, sepse ka ndrtuar imazhin e 'tradhtarit' pr veten, duke orientuar shpresn e socialistve tek Rama. Ndrkoh, gjat ksaj periudhe Nanos i ka munguar oferta apo projekti politik n shrbim t t gjithve dhe ka prezantuar m shum projekte q lidhen me interesin e tij personal. Kjo politik ka krijuar keqkuptime t shumta q kan favorizuar rritjen e pushtetit personal t Rams n PS. Natyrisht q n kt fush ai ka pasur edhe ndihmn e pakursyer t ish-sahanlpirsve t Nanos.A ka tratativa me ish-kryetarin Nano pr nj lvizje t re brenda PS-s?Nuk kam ndonj informacion t ktij lloji. E ritheksoj, nuk besoj n ndonj rikthim t Nanos apo Pllumbit n krye t PS-s.Sipas jush, Nano duhet t kthehet n krye t partis apo n krye t shtetit, nj ambicie e vjetr e tij?Nano mund t ishte zgjedhur President i Republiks dhe Rama u tregua i pazoti q nuk punoi pr zgjedhjen e Nanos. Por tashm koht kan ndryshuar. sht koha e misionarve t rinj. Nano ka qen i suksesshm n misionin e tij.Ku sht ndryshimi mes Fatos Nanos dhe Edi Rams pr mnyrn se si e kan drejtuar PS-n?Partia ka qen m kolegjiale, m demokratike, m e hapur dhe m kurajoze pr t pranuar prgjegjsit e veta. Strukturat e partis dhe drejtuesit ishin m t kontrollueshm nga antarsia. Tani sundon kontrolli nga lart. Natyrisht q Nano ka merita t padiskutueshme pr qytetarizimin e PS-s dhe t shtetit. Kishte mirqenie m t madhe demokratike dhe rrjedhimisht edhe mirqenie m t evidentueshme ekonomike.
Ju personalisht mendoni se zoti Rama duhet t rikandidoj pr kryetar bashkie?Duket se s’ka rrug tjetr pr Ramn, vese t rikandidoj. M duket se pozicioni i tij si kryetar partie sht lidhur fort me zyrn e kryetarit t Bashkis s Tirans. Ky sht nj realitet tashm, t cilin socialistt e kan mbshtetur. Un jam pr ndarje detyrash. Por, se ’do ndodh, do varet nga vet Rama dhe PS-ja. PSV do konkurroj m vete pr sa i prket zgjedhjes s kshillave t bashkive, komunave e do bashkpunoj me kandidatt e majt socialist pr kryetart e njsive vendore.
Mazhoranca e ka akuzuar kreun e PS-s n mnyr t vazhdueshme pr afera korruptive, madje shum her me fakte. Mos sht kjo nj nga arsyet q Rama duhet t lr Bashkin e Tirans?Ndryshimet kushtetuese e kan rritur nivelin e korrupsionit dhe pakontrollueshmrin e tij. Edhe Rama ka prgjegjsi konkrete n kt fush, por qeveria s’ka t drejt morale t akuzoj ndoknd pr korrupsion