Fenomeni i piraterise televizive vazhdon te funksionoje ne Shqiperi.

Gjate kesaj fundjave gazetaret e emisionit ‘Fiks Fare’ kane bere nje investigim ne shume qytete te vendit tone dhe kane vezhguar se televizione te ndryshme kabllore vazhdojne serish ne menyre te kundraligjshme dhe pa u shqetesuar, transmetimin e emisioneve te ndryshme dhe kryesisht aktivitete sportive qe jane ekzluzivitet i kompanive te tjera te licensuara per transmetime te tilla.

Pak dite me pare nen drejtori i KKRT-se, Alban Karapici premtoi ne Top Channel se do te merren masat e nevojshme kundrejt operatoreve televizive qe vjedhin programet televizive.

Por deri me tani asgje nuk eshte bere nga ana e KKRT. Per shkelje te tilla ligji shqiptar parashikon gjoba nga 200 mije deri ne 1 milion leke dhe ne raste te perseritura deri ne heqjen e licenses.

Sonte ne Top Channel, emisioni ‘Fiks Fare’ do te na sjelle te tjera detaje ne lidhje me kete fenomen shqetesues qe demton bizneset e licensuara per keto transmetime.