Investimet

Plazhi i Bisht-Kamzs gjendet 12 km n veri t qytetit t Durrsit, pran sektorit Rinia. Si njsi administrative plazhi n fjal i prket komuns, Katund i Ri. Banort vendas kan investuar vet pr t ngritur shrbimet e domosdoshme pr pushuesit, por problemi pr ta qndron se ende nuk jan legalizuar ndrtimet e tyre, megjithse komuns ia paguajn rregullisht detyrimet dhe taksat. Pushuesit q frekuentojn plazhin e vlersojn pastrtin e ujit dhe t rrs, por vn n dukej mungesn e infrastrukturs. Ky plazh sht mjaft i frekuentuar nga pushues ditore q vijn nga Tirana dhe Durrsi. Pronart e lokaleve t pakta q jan ndrtuar me konstruksion druri jan t vetmit q kujdesen pr heqjen e mbeturinave. Komuna e katundit t ri administron nj territor mjaft t gjer t plazhit n kt zon dhe pr heqjen e mbeturinave ende nuk sht
asgj.
#