Rrugt e ndrtuara vitet e fundit jan dmtuar n mnyr t ndjeshme, jan kryesisht rrug q t drgojn n plazhet pr n sektorin “Rinia”, n Kallm dhe n at t Shn Pjetrit n Gjirin e Lalsit. Kto zona jan shum t frekuentuara nga pushues ditor dhe nga qytetar, t cilt udhtojn me dhjetra kilometra pr t pushuar n ditt e nxehta t vers. Rruga q kalon nga Sukthi pr n Shn Pjetr dhe q administrohet nga Bashkia e Sukthit, ka vetm 2 vite e prfunduar si rikonstruksion, duke hedhur edhe shtresn e asfaltit. Drejtues t mjeteve dhe banor t fshatrave q prshkon kjo rrug, than pr “standard” se “q n kohn e zbatimit t projektit u shfaqn problemet e para dhe u krijua bindja se rruga nuk do t qndronte gjat. Ndonse sht rrug me taban, me rikonstruksionin e saj rruga u b shum e ngusht, aq sa nuk kishte asnj mundsi kmbimi t dy mjeteve, t cilat duhet t gjenin xhepa rruge pr t’u ndrruar n kahet e tyre”. Nga Sukthi deri n bregdet sht rreth 20 km, por nga Kulla deri n Shn Pjetr nuk mund t kalohet m as me furgon. Gjat m shum se 7-8 km kjo rrug sht shembur, asfalti sht ar i tri, jan hapur gropa t mdha n mes t rrugs dhe ka rrshqitje t shtress drejt kanaleve t mdha ansore. Problem nuk sht tashm mosfrekuentimi i rrugs nga pushues, por hallet dhe problemet e vet banorve. Urgjencat dhe transporti i t smurve sht
shum shqetsues vetm pr shkak t rrugs. E vetmja mundsi pr t shkuar n bregdetin e Shn Pjetrit sht rruga e Maminasit q detyrohet t prballoj t gjith fluksin e lvizjes s mjeteve, sidomos n ditt e shtuna e t diela. Thuajse n t njjtn gjendje sht edhe rruga pr n sektorin “Rinia” apo pr n Kallm. Me gropa, inerte t hedhura n an t saj, plehra q kundrmojn er shum t rnd. N jo pak raste drejtuesit e mjeteve kan psuar defekte t rnda n rrug. Njsit e qeverisjes vendore nuk kan vn dor as para nisjes s sezonit t pushimeve dhe as tani, q ka nisur piku i krkess pr t kaluar ditt e temperaturave t larta n bregdet. Plazhet n Kallm t Durrsit, n sektorin “Rinia”, Hamall, Shn Pjetr kan nisur t ngjallin interesim t madh tek pushuesit, t cilt lakmojn t pushojn n vende t qeta.