Sezoni veror 2010 ka nisur dhe duket se edhe pushuesit qysh ditt e para shprehen t knaqur me kushtet higjeno-sanitare, por edhe me infrastrukturn, e cila sipas tyre, “nuk dallon shum nga ajo e vendeve fqinje”. Kshtu, plazhi i Durrsit kt vit ka uj me bollk, kjo, fal nj organizimi perfekt t Ujsjellsit dhe organeve t qeverisjes vendore si bashkis dhe prefekturs. Ky sezon parashikon t ket 5-fishin e numrit t turistve t huaj dhe vendas, por mbi t gjitha ata kan kushte fantastike, uj t pijshm mbi 12 or n dit, si dhe kushte t tjera bashkkohore higjeno-sanitare. Lidhur me pararojn e zgjidhjes s problemeve q ka sot turizmi n qytetin bregdetar, drejtuesit e bashkis, prkatsisht Vangjush Dako dhe prefekti i qarkut, Genci Alizoti, deklaruan pr "standard": "Ndryshe nga vjet, ky sezon shnon furnizimin me bollk me uj, kjo pasi shum shpejt ne vendosm n funksionim t ujsjellsit linja t reja dhe organizuam strukturat drejtuese, duke mundur q gjithka t ndryshoj". Kjo situat ishte perspektiva e sezonit turistik 2010, e thn ndryshe, u rritn litrat me uj m tepr se vitin e kaluar, duke mos u rrezikuar edhe zona fundore e plazhit si dhe pjesa e bregdetit, e cila z fill te shtpia e pushimit e Ministris s Brendshme e q mbrrin te Shkmbi i Kavajs. Edhe kjo zon sht n mbulimin e Ujsjellsit t Durrsit. Vitin q shkoi, te Shkmbi i Kavajs uji shkonte nj her n jav, kurse sot atje uji ndrpritet vetm disa or paradite. E vetmja zgjidhje pr prmirsimin e furnizimit t ksaj zone ishte zbatimi i marrveshjes me Ujsjellsin. Sipas ksaj marrveshjeje, ky ujsjells ka marr prsipr t furnizoj edhe kt pjes t bregdetit krahas Golemit dhe Kavajs. Pushuesit e par, por t shumt n numr, nga Shqipria e Kosova, n bregdetin e Durrsit, por edhe vende t tjera t rajonit, shprehen t knaqur nga kushtet e krijuara kt sezon, si me ujin e pijshm, dritat dhe me higjienn. Gjat ktij viti sht realizuar nj investim i rndsishm pr rritjen e sasis s ujit q vjen n Durrs nga burimet e Fush-Kuqes. Sipas zyrtarve t Ujsjellsit, “u sht kushtuar kujdes instalimeve t stacioneve t komandimit t ujit npr fshatra, n mnyr q ai t menaxhohet m mir e t mos vidhet nga ndrhyrjet pa leje n rrjet”. Drejtori i ri i Ujsjellsit t Durrsit, Kledi Ademi, tha pr “standard” se “n rrjetin e plazhit dhe n Durrs vazhdon e njjta prurje si ajo e vitit t kaluar, pra n 24 or n Durrs mbrrijn 40 mij metra kub uj, kjo sasi gjat sezonit turistik po ndahet 30 mij m3 pr qytetin dhe 10 mij metra kub pr zonn e plazhit, pra afrsisht si Durrsi ashtu dhe plazhi do t furnizohen me nga 12 or uj n dit”. Situata disi e vshtir, por jo pa zgjidhje parashikohet t jet n pjesn fundore t plazhit si dhe n vijn bregdetare nga Konvaleshenca deri te derdhja e Prroit t Agait, e cila njihet si Plazhi i Shkmbit t Kavajs". Drejtuesit e Ujsjellsit shprehen t sigurt se me investimet e pritshme situata psoi nj tjetr prmirsim t knaqshm, duke synuar furnizimin me uj 24 or pa ndrprerje t zonave bregdetare t Durrsit, kryesisht t plazhit publik.