Pogradeci rikonfirmoi veten në “top” të Kategorisë së Parë (31 pikë), pas fitores së çmuar 1-0 në transfertën e vështirë të Mamurrasit debutues, në ndeshjen e vlefshme për javën e 13-të, me skuadrën e Ylli Çekiçit, tashmë të shkëputur katër pikë nga ndjekësja më e afërt, Apolonia e Fierit.Një ndeshje e interpretuar “me këmbë në tokë”, nga ana e liqenorëve në fitoren e tyre të dhjetë sezonale, të katërtën rresht, e që përkoi me humbjen e parë të Mamurrasit në shtëpi.Apolonia e Ernest Gjokës fitoi ngushtësisht 2-1 në “Loni Papuçiu” me debutuesit e Vlorës.Lushnja (19 pikë) zhgënjeu sërish, duke pësuar humbjen e tretë rresht pas atyre me Apoloninë dhe Tomorin, kësaj radhe në fushën e Burrelit me rezultatin 1-0. Humbja e gjashtë për lushnjarët në këtë sezon.

Edhe Kamza hodhi një hap të gabuar, duke barazuar 1-1 me Gramshin e vendit të fundit. Tomori fitoi pastër 2-0 me Luftëtarin, - e katërta rresht e beratasve - duke qenë në “Top-4”. Gramozi regjistroi fitoren me të thellë të kësaj jave duke triumfuar 3-0 ndaj Bilisht Sportit.Partizani sërish nuk doli nga kriza e rezultateve, duke barazuar 2-2 me Adën në ndeshjen e zhvilluar në Kamzë. Vetëm 12 pikë për Partizanin në 13 ndeshje, dhe vendi i 14-të nga 16 ekipe për të kuqtë.Takimi Tërbuni-Besëlidhja u shty për shkak të borës.Pas javës së 13-të kryeson Pogradeci, në kuotën e 31 pikëve, i ndjekur nga Apolonia (27), Kamza (26) dhe Tomori (26). Në dy vendet e fundit renditen Ada (7) dhe Gramshi (7). 

KATEGORIA E PARË

JAVA XIII

15 dhjetor 2010Apolonia-Vlora 2-1

Gramozi-Bilishti S. 3-0

Tomori-Luftëtari 2-0

Burreli-Lushnja 1-0

Mamurrasi-Pogradeci 0-1

Partizani-Ada 2-2

Gramshi-Kamza 1-1

Tërbuni-Besëlidhja (e shtyrë)RENDITJA

1.    Pogradeci 31

2.    Apolonia 27

3.    Tomori 26

4.    Kamza 26

5.    Mamurrasi 22

6.    Lushnja 19

7.    Gramozi* 19

8.    Besëlidhja* 17

9.    Burreli 16

10.    Tërbuni* 15

11.    Bilishti 14

12.    Vlora 13

13.    Luftëtari 13

14.    Partizani 12

15.    Ada* 7

16.    Gramshi 7* Një ndeshje më pak


Burimi: Albania-sport.com
Kliko per te na ndjekur ne Twitter

E Merkure, 15 Dhjetor 2010