“Pokemon Go” loja në celular që tashmë ka tërhequr vëmendjen e të gjithë botës duket se ka arritur të tërheqë vëmendjen dhe të personave me autizëm.


“Pokemon Go” loja që ndërthur realitetin me jetën virtuale ka ndihuar shumë persona me autizëm të thyejnë barrierat që ata kanë kur janë mes njerëzve në rrugë.


BBC sjell historinë e Adam, djaloshit 17-vjeçar me sindromën e autizmit i cili për 5 vite nuk kishte preferuar të dilte jashtë dyerve të shtëpisë, por tani ai del për të kapur pokemonë.


Screenshot_2 Screenshot_1


/Oranews.tv/


Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter