Nj penallti i shpton 24 her kampiont e Shqipris

Nj penallti e shpton Tirann nga humbja n ndeshjen e par t Kampionatit t 72 kombtare, t luajtur dje n stadiumin “Ruzhdi Bizhuta” kundrejt debutuesit Elbasani, t saporikthyer n Kategorin Superiore, pas nj sezoni n Kategorin e Par.


Stadiumi ishte i mbushur nga tifozt vendas, t cilit e kishin zbukuruar ambientit me ngjyrat verdheblu. T pranishm ishin edhe rreth 100 ultras bardheblu, t cilit kishin udhtuar nga kryeqyteti me dy autobus. Ndeshja nis e mir pr t dy skuadrat. Vendasit japin sinjalin e par pas 8 minutash, ku Bakiu prfiton nga nj gabim i Sins, por ndalet nga Nallbani. Peji dhe Plaku jan rreziku kryesor pr portn e vendasve n minutat n vazhdim. Tirana i afrohet golit t avantazhit pas nj krosimi t bukur i Karabecit, ku Andi Lila godet me kok n zon, por topi shum i rrezikshm kalon pran shtylls pingule, ku Peji nuk mundet ta devijoj drejt rrjets. Elbasani sht disi m i qart dhe karikohet nga mbshtetja e publikut. Dhe pas nj gabimi t pafalshm t mbrojtjes s Tirans, verdheblut gjejn golin e avantazhit: Sina nuk e largon si duhet topin, Ramadani e kthen n zon te Ristevski i pambuluar n shtylln e dyt, dhe q shnon lehtsisht me kok. Vetm nj minut m von kundrprgjigjet Tirana duke iu afruar golit t barazimit me nj goditje me kok t Plakut, q prfundon pak mbi travers. Minutat n vazhdim Tirana sht m kmbngulse. Ndrsa Elbasani mendon pr mbrojtjen dhe prpiqet t ngacmoj portn e kundrshtarve. N pjesn e dyt Starova zbret n fush Abazajn, duke prforcuar sulmin n krkim t golit t barazimit. Miqt ushtrojn presion n portn e vendasve. Karabeci ka qen nj nga m t mirt n fush pr bardheblut, duke u shndrruar edhe pika e referimit e aksioneve t rrezikshme t 24 her kampionve me harkimet e tij nga krahu. N minutn e 63-t pas nj goditjeje kndi, dhe nj goditjeje me kok n zon, apja e prek topin me dor dhe gjyqtari nga pak metra distanc sht i sakt: karton t kuq pr futbollistin e Elbasanit dhe 11 metr pr Tirann. E ekzekuton Lila dhe mposht Llanin. Gjyqtari vendos ta prsris 11-metrshin pr gabim teknik, por Lila shnon srish. Pas golit pati tension, ndeshja u ndrpre pr disa minuta, pasi tifozt kontestuan vendimin e gjyqtarit dhe hodhn sende t forta n fush. Por, ktu ka nisur t marr m shum frym Tirana, pr shkakun se dalja me karton t kuq e apjes ka prishur ekuilibrat e forcave n fush. Dhe rastet pr kryeqytetasit nuk kan munguar, ku Peji dhe Plaku kan shprdoruar mjaft para portierit Llani, q ka gjithashtu merita e tij t padiskutueshme pr mosprekjen pr her t dyt t kuadratit verdheblu.
#