Mazhoranca dhe opozita kan debatuar gjat pr organizimin dhe funksionimin e Policis Gjyqsore. Ministri i Brendshm, Lulzim Basha, deklaroi se ky ligj ka mbshtetjen e plot t ndrkombtarve, ndrsa kritikoi qndrimet e opozits. "Ky ligj vjen si konsensus i prokuroris me Ministrin e Brendshme, me policin, me Ministrin e Drejtsis dhe me mbshtetjen e plot t t gjitha agjencive q kan m se 15 vjet q asistojn Shqiprin. Jeni komplet out dhe e vetmja gj q bni me kt interpretim, bheni qesharake dhe reflektoni menjher mentalitetin antiligjor t zotit Rama, i cili q nga dita e par n politik dhe deri sot vazhdon t pretendoj t jet mbi ligjin", - tha Lulzim Basha. Por opozita akuzoi t djathtt se po synojn q prmes ktij drafti t ken n kontroll Policin Gjyqsore. Sipas t majtve, ndryshimet e bra i japin m shum kompetenca Ministris s Brendshme n emrimin e oficerve t Policis Gjyqsore. "N kt ligj prsri do t krijohen probleme lidhur me efikasitetin e Policis Gjyqsore. Prokuroria e Prgjithshme ka dashur t heq qafe kt lloj vartsie dhe mund t ket shprehur dshirn q le ta ket Policia e Shtetit pjesn m t madhe t hetimeve", - u shpreh Vasilika Hysi, deputete e PS-s. Por ministri i Brendshm i kundrshtoi kto argumente. Edhe deputeti tjetr i PS-s, Saimir Tahiri, pohoi: “Ju doni ta nnshtroni drejtsin, ju doni ta keni policin nj mash politike n dorn tuaj, po ju nuk mund ta ktheni Policin e Shtetit n nj zgjatim t Partis Demokratike”. Akuzave t tij iu kundrprgjigj ministri i Drejtsis, Bujar Nishani. "Modeli yn sht pr shtetin ligjor, pr zbatimin e ligjit, pr mbrojtjen kushtetuese dhe ligjore t do qytetari, ndrsa ju merrni n mbrojtje akte t nj prokurori, i cili urdhronte policin me telefon celular, arrestoje pak at q ke prball. Kto jan metoda gestapoje, jo t nj shteti ligjor. Kt kemi denoncuar dhe kt do t denoncojm sa her t ket tentativa pr t ndodhur. Nuk ka asnj tregues, asnj prov q institucionet e zbatimit t ktij ligji po politizohen", - sqaroi Nishani. Pas debateve, Kuvendi ka miratuar me 72 vota pro, asnj kundr, asgj abstenim projektligjin "Pr organizimin dhe funksionimin e Policis Gjyqsore”. M tej, Kuvendi miratoi edhe kalendarin e shqyrtimit t projektligjit “Pr disa ndryshime n ligjin nr. 10190 dat 26.11.2009 “Pr buxhetin e vitit 2010”, q ishte miratuar m par me konsensus nga Konferenca e Kryetarve, projektligjin “Pr ratifikimin e konvents s Qendrs s Zbatimit t Ligjit n Evropn Juglindore”, “Pr ratifikimin e marrveshjes ndrmjet shteteve pal n Traktatin e Atlantikut t Veriut pr bashkpunimin pr informacionin atomik”, “Pr disa shtesa dhe ndryshime n ligjin nr. 8308, dat 18.3.1998. “Pr transportet rrugore”, t ndryshuar”, "Pr sektorin minerar n Republikn e Shqipris" dhe projektligjin “Pr krijimin dhe mnyrn e organizimit dhe funksionimit t Agjencis Shqiptare t Zhvillimit t Investimeve”.