burgu-trikalaGreqi- Policia greke ka ekzekutuar sot një prej shqiptarëve të arratisur nga burgu i Trikalas, pas një shkëmbimi zjarri. Ngjarja është shënuar në fshatin Vrosina të Sulit, ndërsa viktima është Marian Kola.


Mediat greke shkruajnë se shqiptari ishte identifikuar nga forcat greke, por ai ka hapur zjarr ndaj tyre dhe pas disa minutash të shtëna zjarri ai është vrarë, ndërsa i arratisuri tjetër Ilir Kupa ka mundur të arratiset sërish.


Nga shkëmbimi zjarrit ka mbetur i plagosur një polic, i cili u dërgua në spital për mjekim. Prej disa javësh policia është vënë në ndjekje të dy shqiptarëve të mësipërm, të cilët ndodheshin në kufi me Shqipërinë në tentativë për të kaluar në territorin shqiptar. Marian Kola akuzohet për vrasjen e një vajze 25-vjeçare dhe të një polici 37-vjeçar.

Në një tjetër aksion të zhvilluar më 2 korrik u vranë dy shqiptarë të tjerë. Autoritetet thanë se dy meshkuj, Edison dhe Flamur Lika, u vranë pasi u rrethuan nga njësia speciale e policisë Ekam pranë qytetit të Koniska-s-it në Greqinë qendrore. Një tjetër i tretë i arratisur është duke u kërkuar.

Raporte të pakonfirmuara sugjerojnë se një nga të burgosurit e vdekur ishte 25-vjeçari Edison Lika dhe viktima tjetër ishte një i afërm i tij, edhe ai i arratisur gjatë pushimit në burg.

Burime për ‘Kathimerini’-n thanë se dy shqiptarët ishin etiketuar në zonën e Greqinë qendrore të hënën përmes përdorimit të kamerave Thermographic. Ndërsa ata kanë qenë në arrati, akuzohen për vdekjen e një gruaje 25-vjeçare dhe të një 37-vjeçari në një bllok të policisë rrugore në afërsi të fshatit Distomo, muajin e kaluar.

Një total 11 të burgosur shqiptarë kishin ikur nga burgu në muajin mars.